Województwo mazowieckie

OKIEM PRAWNIKA dzieci w fotelikach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 3 lipiec 2015-12 luty 2016
ilustracja

15 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która implikuje do polskiego prawa regulacje unijne, dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci przewożonych w samochodach.

Zabrania się zgodnie z nowelizacją przewożenia dzieci poniżej 3 lat w samochodach który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa oraz fotelik. Znika granica 12 lat dla przewożenia dzieci w fotelikach, decydująca będzie granica wzrostu – 150 cm. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu będą mogły być przewożone na przednim siedzeniu tylko w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Na podstawie art. 39 ust. 3b ustawy prawo o ruchu drogowym, dozwolone jest przewożenie na tylnym siedzeniu  pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na jego masę nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. 

Zezwala się na przewożenie w samochodach na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przetrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka, lub innych urządzeniach przytrzymujących dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Kierujący pojazdem zaprojektowanym do przewozu osób, mających więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, który wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z tych pasów  podczas jazdy, chyba że zostały one o tym poinformowane np. poprzez urządzenie audiowizualne lub za pomocą znaku umieszczone w pojeździe.  

Nowelizacja przewiduje też, że nie trzeba zapinać pasów dzieciom poniżej 3 lat podróżującym autobusem oraz dzieciom w wieku, który uprawnia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji publicznej, korzystającym z transportu miejskiego.

Ponadto obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie będzie dotyczyć osób mających zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, żołnierzy żandarmerii wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych.

Nowelizacja zaostrza m.in. przepisy dotyczące parametrów technicznych fotelików samochodowych.

 

 

 

l.welenc@mazowszanie.eu 3-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text