Województwo mazowieckie

O stale rozwijającej się w Polsce dyscyplinie sportu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 czerwiec-10 lipiec 2014
ilustracja

W Stanach Zjednoczonych naszym sportem narodowym - piłką nożną mało kto się interesuje. W zasadzie dopiero w ostatnich latach, dzięki popularności w mediach i  licznym grupom etnicznym z Europy i Ameryki Południowej sport ten mozolnie wypracowuje sobie pozycję. Jednak bezapelacyjnie, pod względem zainteresowania kibiców, mediów, sponsorów i samych zawodników, w USA numerem jeden jest właśnie futbol amerykański. Samo słowo futbol jest dość mylne, ponieważ gra nogą, to tylko niewielka część tego pięknego sportu.

   Dyscyplina wyewoluowała z brytyjskiego rugby, jednak podstawową różnicą w sporcie amerykańskim jest możliwość podania piłki ręką do przodu. Przepisy tej gry opracowano już w latach 70  XIX wieku., Do 1912 roku dyscyplina osiągnęła dzisiejsze kształty m.in. obowiązujące do dziś wymiary boiska, system zdobywania punktów i formę rozgrywania akcji, tak zwaną zasadę czterech prób.

   Na początku rozgrywki były zdominowane przez mecze uczelniane. Tradycje meczów między niektórymi uczelniami mają już ponad sto lat. By liga zawodowa zdobyła swoją ugruntowaną pozycję, trzeba było jednak poczekać aż do ery telewizji, która wywindowała dyscyplinę za oceanem ponad wszystkie inne. Ten stan jest zdecydowanie utrzymany po dziś dzień, można nawet uznać, że z czasem ta dominacja staje się tylko większa. Wystarczy powiedzieć, że na stadionach największych uczelni regularnie kibicuje sto tysięcy fanów drużyny. Większe wrażenie robi jednak tradycja kibicowania drużynie z własnych okolic, jako przykład warto wspomnieć, że na meczach lokalnej szkoły średniej potrafi pojawić się dziesięć tysięcy kibiców. Porównując to do frekwencji na trybunach rodzimej ekstraklasy piłkarskiej, o lokalnych drużynach nie wspominając, są to liczby absolutnie abstrakcyjne.

   Jak futbol amerykański trafił do Polski? Pierwszą drużyną była Warsaw Eagles założona w 1999 roku. Niestety przez kilka pierwszych lat w polskim wydaniu tej dyscypliny panował przestój. W 2004 roku powstało Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego z siedzibą w Warszawie i jeszcze tego samego roku rozegrane zostało w naszym kraju, pierwsze starcie drużyn w tej dyscyplinie. Warsaw Eagles pokonała wówczas KFA Fireballs Wielkopolska. Nic nie wskazywało na to, jak dynamicznie dalej potoczy się polska historia amerykańskiego futbolu. W 2005 roku, po wielu imprezach promocyjnych i pokazowych, padł pomysł o utworzeniu ligi dla pierwszych czterech drużyn. I tak w 2006 roku, 8 października rozpoczęły się  pierwsze w historii ligowe rozgrywki. Dalej dzieje polskiego futbolu potoczyły się lawinowo w dobrym kierunku. Jak grzyby po deszczu pojawiały się nowe drużyny, tworzone od wielkich miast po małe miejscowości. Powstała nowa, silna drużyna we Wrocławiu, który przez lata królował na krajowym podwórku, by próbować nawet sił na arenie międzynarodowej, z lepszym a czasem gorszym skutkiem,

            Niebawem minie zaledwie dziesiąty sezon rozgrywek w Polsce. Powstały tu już trzy klasy rozgrywkowe, widoczny jest napływ zawodników zza granicy. W drużynach jest miejsce dla wielu zawodników z Polski. Szczególnie budującymi są obrazki z treningów niedawno powstałych drużyn i bardzo duże zainteresowanie otwartymi treningami. Każdy może przyjść, spróbować i przekonać się na czym polega i jak pasjonujący jest amerykański futbol.

    Wielkim sukcesem futbolu w naszym kraju były dwa finały rozgrywek na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wydarzeniu temu towarzyszyły liczne atrakcje związane z kulturą amerykańską. Zdecydowanie ciekawym pomysłem była możliwość poczucia klimatu tego sportu i przeżycia związanych z nim emocji na tak okazałym obiekcie. Dziesiąty superfinał PLFA odbędzie się już 11 lipca Stadionie Wrocław, wówczas to na własnej skórze będzie można się przekonać, jak wspaniałą dyscypliną sportu jest futbol zza oceanu.  

Jarosław Berk

 

Jarosław Berk 2-6-2015

Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Futbol_ameryka%C5%84ski

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text