Województwo mazowieckie

O poważnych sprawach w Mościbrodach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 marzec-18 kwiecień 2015
ilustracja

Na zaproszenie posła Krzysztofa Borkowskiego, 23 stycznia w Dworu w Mościbrodach koło Siedlec prawie 200 samorządowców oraz przedstawicieli biznesu wzięło udział w spotkaniu noworocznym. Wśród gości znaleźli się m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

   W noworocznym wystąpieniu, w Mościbrodach minister pracy  Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o odnotowanym w roku 2014 przyroście  naturalnym, dodając, że jest to efekt polityki obecnego rządu. Wspomniał przy tym o Karcie Dużej Rodziny, która działa w Polsce od 1 stycznia i oferuje rodzinom wielodzietnym ogólnokrajowe zniżki. Samorządy mogą przystąpić do programu podejmując stosowną uchwałę, w której wskażą rodzaj oferowanych ulg. Dotyczą one zazwyczaj korzystania z obiektów sportowych i instytucji kultury, ale mogą również odnosić się do miejskiej komunikacji czy dodatkowych zajęć w szkołach. Przystępując do ogólnopolskiego programu, samorządy nie ponoszą kosztów związanych z wydaniem i obsługą kart.

  Minister poinformował również, że rząd, chcąc chronić miejsca pracy w firmach, które odnotowały straty z powodu nałożenia przez Rosję embarga, wprowadza od 1 lutego nowy instrument finansowy. Firmy, które w ciągu trzech miesięcy od czasu wprowadzenia embarga straciły co najmniej 15 % na wymianie handlowej ze wschodem, mogą ubiegać się o dofinansowanie zatrudnienia. Na lata 2015-2016 rząd zarezerwował na ten cel 500 mln złotych.

  Duże zamieszanie, zwłaszcza w środowisku przewoźników międzynarodowych, wywołała decyzja rządu Niemiec o wprowadzeniu minimalnej stawki płacy (8,5 euro za godzinę), która ma dotyczyć również polskich kierowców przejeżdżających tranzytem przez ten kraj. Zdaniem ministra to posunięcie jest próbą nałożenia dodatkowych obciążeń na polskie firmy transportowe, które w Europie przewożą 20 % towarów. Jest to sprzeczne z zasadami funkcjonowania Unii Europejskiej, czyli swobodnym przepływem osób, towarów i usług.

  Marszałek Adam Struzik podczas spotkania przybliżył proces przygotowań, celów oraz głównych założeń województwa mazowieckiego na nowy okres programowania 2014-2020. Powiedział również o bieżącej sytuacji województwa.

  Poseł Krzysztof Borkowski uzupełnił informację marszałka o nowych możliwościach finansowania inwestycji na terenach wiejskich.

  Obecny na spotkaniu noworocznym ambasador Białorusi w Polsce, Aleksander Averyanov życzył Polakom stabilnej waluty narodowej oraz dalszego wzrostu wymiany handlowej między jego, a naszym krajem.

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 18-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text