Województwo mazowieckie

O gąbińskiej kulturze ludowej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 maj 2015-1 grudzień 2016
ilustracja

Ta informacja powinna zainteresować nie tylko mieszkańców Gąbina, ale też etnografów, kulturoznawców i antropologów kultury – powstała książka opisująca kulturę ludową regionu gąbińskiego. 11 maja w gąbińskiej Szkole Muzycznej odbyło się spotkanie promujące publikację, można było też porozmawiać z jej autorami.

Każdy polski region ma w swojej kulturze ludowej coś co go wyróżnia od pozostałych – muzykę, stroje, przyśpiewki, język czy też rękodzieło. To właśnie te elementy w dużej mierze określają tożsamość kulturową jego mieszkańców. W XXI wieku coraz rzadziej kultywujemy tradycje ludowe naszych pradziadów. Właśnie dlatego tak ważne jest ich opisywanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Tej trudnej sztuki w regionie gąbińskim podjął się dr Jarosław Domagała – redaktor naczelny książki – muzyk, pedagog, dyrektor szkoły muzycznej w Gąbinie, autor publikacji dotyczących kultury muzycznej i kultury regionu. Współautorami publikacji są ks. Andrzej Leleń – duszpasterz środowisk twórczych, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchowym w Płocku, muzyk dr Zbigniew Merecki, Joanna Domagała, Marzena Ledzion oraz Aleksandra Głowacka.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gąbinie www.mgok.gabin.pl.

AniKa                                        

a.groszyk@mazowszanie.eu 11-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text