Województwo mazowieckie

Nowy sprzęt dla szpitala
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 czerwiec-31 grudzień 2015
ilustracja

Świetna wiadomość dla pacjentów i pracowników wyszkowskiego szpitala. Jeszcze w tym roku placówka wzbogaci się o specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny dla sześciu oddziałów. Na zakup sprzętu szpital pozyskał prawie 1 mln zł unijnego dofinansowania.

Wyszkowski szpital stale rozwija się i zmienia. Modernizowane są oddziały, zakupywany nowy sprzęt, a od ponad dwóch lat przy szpitalu funkcjonuje lądowisko dla helikopterów. Wszystkie te inwestycje mają przede wszystkim służyć pacjentom szpitala, a także ułatwić pracę personelowi medycznemu. Dzięki pozyskanej właśnie dotacji z Unii Europejskiej w wysokości blisko 1 mln zł placówka wzbogaci się o kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny.

Najwyższej klasy operacje

Na blok operacyjny zakupione zostaną: śródoperacyjny aparat rentgenowski z ramieniem C, stół operacyjny do zabiegów w zakresie chirurgii urazowej i ortopedii, laparoskop z akcesoriami oraz histeroskop operacyjny. Aparatura ta znacznie usprawni wykonywanie zabiegów operacyjnych, a także pozwoli na wykonywanie zabiegów nowoczesnymi, małoinwazyjnymi metodami. Śródoperacyjny aparat RTG z ramieniem C pozwala na bezpieczne wykonywanie zabiegów wymagających śródoperacyjnej kontroli rentgenowskiej, a mobilne ramię C na wielopłaszczyznowe kontrolowanie zabiegu. Dzięki aparatowi oraz nowoczesnemu i w całości przeziernemu dla promieni RTG stołowi operacyjnemu poprawność wykonywania zabiegów ortopedycznych i traumatologicznych będzie analizowana jeszcze na sali operacyjnej. Nowoczesny sprzęt laparoskopowy umożliwi wykonywanie zabiegów operacyjnych metodą małoinwazyjną i z minimalnym obciążeniem dla pacjentów. Z kolei histeroskop operacyjny pozwoli na diagnostykę i przeprowadzanie zabiegów ginekologicznych małoinwazyjną metodą endoskopową. Zamiast tradycyjnego leczenia operacyjnego lub laparoskopowego będą mogły być w ten sposób wykonywane np. skomplikowane i precyzyjne operacje wewnątrzmaciczne.

Lepsza opieka nad pacjentem

Nowoczesny sprzęt otrzymają także oddziały anestezjologii i intensywnej opieki oraz kardiologiczny w tym pododdział intensywnego nadzoru kardiologicznego. Na anestezjologię i intensywną terapię trafią bronchofiberoskop oraz dwa zestawy po sześć sztuk pomp infuzyjnych na statywach ze stacją dokującą każdy. Natomiast do oddziału kardiologicznego cztery kardiomonitory, trzy rejestratory EKG holter oraz dwa zestawy po cztery sztuki pomp infuzyjnych na statywach ze stacją dokującą każdy. Ta aparatura pozwoli przede wszystkim na lepszą opiekę nad pacjentami kardiologicznymi oraz po operacjach lub ciężkich wypadkach. Natomiast bronchofiberoskop umożliwi optyczną wizualizację i dostęp terapeutyczny do dróg oddechowych i drzewa oskrzelowego.

Najwyższej klasy diagnostyka

O wysokiej jakości aparaturę i sprzęt medyczny wzbogacą się również poradnie okulistyczna i laryngologiczna oraz pracownia endoskopowa. Będzie to miało wpływ przede wszystkim na poprawę diagnostyki pacjentów oraz czas oczekiwania na badania. Do poradni okulistycznej zakupiony zostanie aparat GDX, pozwalając na nowoczesną diagnostykę i monitorowanie przebiegu jaskry u pacjentów. Pracownia laryngologiczna otrzyma typanometr – przyrząd służący do nieinwazyjnego badania słuchu, a dokładnie oceny podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Natomiast dzięki zakupowi videogastroskopu do pracowni endoskopowej podniesie się bezpieczeństwo i precyzja wykonywanych zabiegów endoskopowych, a co ważne dla pacjentów czekających na badanie, znacznie skróci się czas oczekiwania.

Zakup sprzętu i aparatury medycznej pozwoli na dostosowanie wyszkowskiego szpitala do najwyższych standardów medycznych oraz na unowocześnienie bazy diagnostycznej i terapeutycznej.

Na wartą prawie 1,2 mln zł inwestycję, szpital pozyskał blisko 1 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2007-2013. W piątek, 5 czerwca umowę w tej sprawie podpisały wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektor wyszkowskiego szpitala Cecylia Domżała.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 7-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text