Województwo mazowieckie

Nowy płocki e-policjant
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 10 marzec-30 maj 2015
ilustracja

Widzisz coś, co wymaga interwencji policji? Możesz zadzwonić pod numer alarmowy, a teraz –także skorzystać z łącznika elektronicznego. Od kilku dni funkcjonuje w Płocku nowa platforma komunikacji między policjantami a płocczanami – e-policjant.

Łatwe informowanie

Dzięki platformie mieszkańcy płocka mogą w prosty sposób przekazywać policji informacje o wszelkich nieprawidłowościach, jakie zauważą na swoim osiedlu czy w swojej miejscowości. Dzięki temu mogą poprawić stopień bezpieczeństwa w okolicy. 

Łatwiejsza interwencja

Mundurowi będą wiedzieli, gdzie powinni zwiększyć swoje patrole. Policja rozpatrzy każde zgłoszenie umieszczone na platformie. Można więc przesyłać drogą elektroniczną informacje o każdej sprawie, która może naszym zdaniem wiązać  się z jakimś zagrożeniem lub niebezpieczeństwem. UWAGA: drogą tą nie można zgłaszać przestępstw, które wymagają natychmiastowej reakcji służb. W takich przypadkach trzeba postępować zgodnie ze standardowymi procedurami: dzwonić na telefony alarmowe 112 lub 997 bądź osobiście stawić się w komendzie. Nawet jeśli okaże się, że sprawa powinna trafić gdzie indziej, nie do policji, mundurowi obiecują, że przekażą ją odpowiednim służbom.

„Chcemy, by nasze patrole pojawiały się w miejscach, w których zdaniem mieszkańców jest to najbardziej potrzebne. Za pomocą e-policjanta ludzie będą nam mogli te miejsca wskazywać” – powiedział rzecznik płockiej komendy, Krzysztof Piasek.

Jak skorzystać z platformy? 

Należy wejść na stronę http://mazowiecka.policja.gov.pl/kmpplock. Po lewej stronie ekranu zobaczymy rozwijalną listę osiedli i gmin. Po wybraniu odpowiedniej zakładki zobaczymy mapę danego miejsca oraz okienko, w którym powinniśmy opisać zauważone zagrożenie. Aby zakończyć procedurę, trzeba kliknąć ikonkę wyślij. Do informacji możemy dołączyć zdjęcie i nasz adres mailowy. Jeśli nie chcemy podawać swoich danych, nie musimy tego robić, możemy wysłać wiadomość anonimowo.

Na platformie umieszczona jest także zakładka „POMAGAMY” przeznaczona specjalnie dla młodzieży. Można tu zgłaszać przypadki przemocy w szkole, a także informować, jeśli widzimy, że komuś dzieje się coś złego – również anonimowo.

E-policjant to dobry pomysł w sytuacji, kiedy czujemy dyskomfort na myśl o wizycie na komendzie. Pamiętajmy jednak, że autora każdego wpisu można odnaleźć po jego numerze IP. Wykorzystujmy więc platformę zgodnie z jej przeznaczeniem.

Joanna Gruchała - Kominek 10-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text