Województwo mazowieckie

Nowy most między miejscowością Kamień na Lubelszczyźnie a Solcem nad Wisłą
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

Województwo Lubelskie wybudowało już 40 kilometrów drogi dojazdowej do mostu, a Mazowsze ani jednego. Istnieją jednak obawy, że kiedy most będzie już gotowy, nie będzie do niego dojazdu... od strony Mazowsza.  

Budowa liczącego ponad kilometr mostu jest realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Roboty rozpoczęły się w 2012 roku, a ich wykonawcą jest Energopol we współpracy z firmami Gotowski oraz Mostmar. Most powstaje w ramach drogi wojewódzkiej 747, która ma stanowić nowe połączenie pomiędzy Lublinem, Radomiem i Kielcami. Wartość inwestycji wynosi 209 milionów złotych. Budowany most ma mieć długość 1026 metrów, a jego szerokość to prawie 20 metrów. Na początku planowano, że jego budowa ma się zakończyć w maju ubiegłego roku, ale nastąpiły opóźnienia, które znacznie wydłużyły jego realizację. W obecnej chwili wykonawca twierdzi, że może obiekt uda się  oddać do użytku w maju tego roku, ale biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia niekorzystnych zdarzeń, trzeba podchodzić do tego z pewnym dystansem.

Zakończenie budowy mostu nie oznacza jednak, że kierowcy będą od razu mogli z niego korzystać. Powodem tego może być brak drogi dojazdowej od strony Mazowsza, łączącej drogę 747 z mostem. Odcinek o długości 1,7 kilometra ma ona podobno być gotowy w kilka miesięcy .

Most jest intensywnie budowany, bo tegoroczna zima niezwykle sprzyja wykonywaniu tego typu inwestycji, powstałe opóźnienia nie powinny być wielką przeszkodą. Według Andrzeja Gwozdy, który jest dyrektorem lubelskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, na moście wylano już beton, a teraz przed wykonawcą zostało już tylko położenie warstwy izolacyjnej, asfaltowej nawierzchni i ułożenie chodników. Można zatem z optymizmem patrzeć na majowy termin oddania obiektu do użytku.

Po stronie lubelskiej, już kilka miesięcy temu oddano także do użytku liczący prawie 40 kilometrów odcinek drogi łączącej most z jedną z dróg wojewódzkich na Lubelszczyźnie. Zrobiono to wydając na ten cel 321 milionów złotych. Niestety, po stronie Mazowsza sytuacja nie wygląda tak obiecująco. Nadal nie ma 1,7 kilometra drogi łączącej most z drogą wojewódzką nr 747.

Aby jak najszybciej zmienić tę niekorzystną sytuację, trwają procedury przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy tej drogi. Jak dowiedzieliśmy się od Moniki Burdon, rzeczniczki Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, trwają właśnie czynności sprawdzające nadesłane oferty i niebawem ma zostać wybrany wykonawca. Kosztorys wykonania prawie 40 km drogi prowadzącej do mostu opiewa na 40 milionów. Najtańsza ze złożonych ofert proponuje wykonanie prac za 12 milionów złotych, poza tym jest jeszcze kilka propozycji wykonania robót za niewiele większe kwoty. Te rozbieżności między kosztorysami inwestora i wykonawców muszą zostać wyjaśnione przed ogłoszeniem zwycięzcy, ale biorąc pod uwagę rozpiętość między poszczególnymi propozycjami, istnieje możliwość potencjalnych oszczędności, które mogą zostać zainwestowane w infrastrukturę.

Po wybraniu wykonawcy, jeżeli nie będzie odwołań, umowa powinna być podpisana już w połowie kwietnia. Od tego momentu wykonawca będzie miał sześć miesięcy na wybudowanie drogi. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego zabrano się do tego tak późno? Czy nie można było tego dokonać wcześniej, tak jak w województwie lubelskim, z tym zastrzeżeniem, że tam trzeba było wybudować 20 razy dłuższy fragment drogi, który już został oddany do użytku.

Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy były sprawy finansowe oraz protesty i odwołania ekologów od decyzji środowiskowej. Ekologom chodziło o ochronę nadwiślańskich storczyków.

Bez względu jednak na opóźnienia i powstałe problemy, niebawem będziemy mogli podróżować przez Polskę po nowej przeprawie mostowej. To bez wątpienia jest największa korzyść z budowy tego mostu i wiodących do niego dróg dojazdowych.               

        

Kamil Sznyrowski 10-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text