Województwo mazowieckie

Nowy banknot – 500 zł
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec 2015-29 luty 2016
ilustracja

Od 2017 r. będziemy mogli płacić nowym banknotem o nominale 500 zł. Znajdzie się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Narodowy Bank Polski zaprezentował również banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, który będzie wprowadzany do obiegu od lutego 2016 r.

W przeciągu najbliższych dwóch lat na polskim rynku pojawią się dwa nowe banknoty – 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, który będzie najlepiej zabezpieczonym banknotem w kraju oraz 500 zł – banknot o zupełnie nowym nominale.

Sobieski na 500 zł

Narodowy Bank Polski rozpoczął właśnie prace nad nowym banknotem o najwyższym nominale – 500 zł. Ma on pomóc w obniżeniu kosztów emisji i sprawnym zarządzaniu zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądał nowy pieniądz. Widomo jednak, że znajdzie się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowana zostanie chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Nowy banknot trafi do obiegu dopiero w 2017 r.

Władcy polscy

Przypomnijmy, że banknoty, którymi posługujemy się obecnie należą do serii „Władcy polscy” zaprojektowanej przez Andrzeja Heidricha. Zostały wprowadzone do obiegu w 1995 r. Znajdują się na nich polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej – Mieszko I (10 zł), Bolesław Chrobry (20 zł), Kazimierz Wielki (50 zł), Władysław Jagiełło (100 zł) oraz Zygmunt I Stary (200 zł). Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Pieniądze z zabezpieczeniami

Od kilku lat Narodowy Bank Polski prowadzi modernizację zabezpieczeń w obecnie obowiązujących banknotach. Pieniądze o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł zostały już zmodernizowane i od kwietnia 2014 r. sukcesywnie pojawiają się na rynku. Jako ostatni zmodernizowany zostanie banknot 200 złotowy.

Nowe 200 zł

Obecnie, jest to najwyższy nominał na naszym rynku i dlatego zostanie wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, takie jak nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej, która powoduje dynamiczną zmianę koloru ze złotego do zielonego. Podobnie, jak w przypadku niższych nominałów projekt graficzny 200 złotych nie uległ zmianie, jednak przez zastosowanie nowych zabezpieczeń, różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanymi a dotychczasowymi będą widoczne.

Stare ciągle obowiązują

NBP zlecił już Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję zmodernizowanego banknotu 200 zł. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od lutego 2016 r. Żaden banknot 200 zł z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – podkreśla prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Sukcesywnie pojawiają się nowe

Nowe banknoty sukcesywnie pojawiają się na polskim rynku. Pieniądze uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegi i niszczone, a na ich miejsce wprowadzane są banknoty zmodernizowane. Obecnie, nowe banknoty o nominałach 10, 20 50 i 100 zł stanowią około 1/3 wszystkich banknotów w obiegu. NBP szacuje, że na koniec 2016 r. banknoty 10 zł i 20 zł zostaną zastąpione zmodernizowanymi w 95 proc., 50 zł – w 30 proc., natomiast 100 zł – w 45 proc.

Od kilku lat NBP wprowadza zmiany w obszarze zarządzania polską gotówką. W 2014 r. wprowadzono do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł, NBP unowocześnił pak maszynowy i zarządzanie obszarem kasowo-skarbcowym. Wszystkie prace mają na celu podniesienie bezpieczeństwa polskiej gotówki oraz optymalizację kosztów związanych z emisją znaków pieniężnych – mówi Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Zmodernizowane banknoty 200 zł zostaną udostępnione profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego od września 2015 r. w celu dostosowania urządzeń sortujących i samoobsługujących. W sprawie szkoleń dla profesjonalnych uczestników obrotu gotówkowego zaopatrywanych przez NBP oraz dostosowania urządzeń można kontaktować się z NBP pod adresem mailowym: bezpiecznepieniadze@nbp.pl.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 24-6-2015

Źródło: Narodowy Bank Polski www.nbp.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text