Województwo mazowieckie

Nowoczesny terminal na Okęciu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 luty-31 grudzień 2015
  • ikonka WARSZAWA Żwirki i Wigury 1
ilustracja

Najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja tego roku na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie pasażerowie będą mogli znów korzystać z Terminalu A. Został on gruntownie zmodernizowany i z pewnością będzie najnowocześniejszym terminalem w kraju.

Wysłużona już część terminalu A została zmodernizowana za około 400 mln zł. Około 30 proc. tej kwoty pochodziło ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dobiegające już końca prace remontowe pozwolą niebawem na komfortowe przyjęcie podróżujących. Zmodernizowany budynek będzie tworzył spójną architektonicznie, funkcjonalnie oraz technicznie konstrukcję. Całkowita powierzchnia Terminalu A będzie wynosić 154,5 tys. m kw. Nowy budynek ma siedem kondygnacji, przy czym dla pasażerów dostępne będą trzy.

Na lotnisku stworzono wspólny system dla obu części portu lotniczego, zarówno przeciwpożarowego, jak i sortującego bagaże. Oba terminale będą skoordynowane technicznie. Ponadto w nowo oddanym obiekcie będzie funkcjonować 48 stanowisk check-in oraz o 9 więcej stanowisk kontroli bezpieczeństwa, a także szeroka infrastruktura handlowa, m.in.: biura oraz kasy linii lotniczych, biura podróży oraz punkty wypożyczania aut. Ponadto
w zmodernizowanym obiekcie usytuowane będą dwa salony Executive Lounge, o łącznej powierzchni ponad 1000 m kw., oraz wydzielone miejsca przeznaczone na modlitwę i medytację dla wyznawców różnych religii. Dostępne będzie także ambulatorium oraz 15 nowych sklepów.

Działania te zmierzają do poprawy jakości obsługi pasażerów na warszawskim lotnisku, a także zwiększenia przepustowości portu, który – jak wskazują szacunki – w perspektywie najbliższych 15 lat będzie mógł obsługiwać nawet około 20 mln podróżnych rocznie.

Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej” – takiego zdania jest Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska im. F. Chopina w Warszawie. Zdecydowanym ułatwieniem dla pasażerów będzie bezpośrednie połączenie budynku terminalu ze stacją kolejową (SKM) za pomocą podziemnego przejścia.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest elektrownia solarna zainstalowana na dachu obiektu. Warto wspomnieć, iż w trakcie wykonywania projektu inżynieryjnego była to największa instalacja w Polsce. Aż 80 proc. powierzchni dachu terminalu, czyli około 7 tys. m kw., stanowią ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest uzyskanie na potrzeby lotniska prawie 1 megawatu prądu w skali roku. Szczególną rolę odegrają one zimą, będą bowiem rozpuszczać zalegający na dachu śnieg.

 Z pewnością wielu podróżnych, a także miłośników lotnictwa ucieszy wiadomość, iż Lotnisko im. F. Chopina ponownie uruchomi dla odwiedzających taras widokowy, który zamknięto w związku pracami modernizacyjnymi w 2010 roku. Będzie on przystosowany dla osób niepełnosprawnych (zainstalowano windę). Jako mieszkańcy Okęcia lubiliśmy z rodziną wybrać się na spacer na lotnisko, na taras widokowy. Szczególnie dzieci były zainteresowane tym, co mogły obserwować z tego miejsca. Cieszę się, że ponownie będzie można korzystać z tej możliwości” – dodaje pan Grzegorz, nota bene pracownik jednej z firm, działających w pobliżu portu lotniczego.

Warszawskie Lotnisko im. F. Chopina stawia na sukcesywny rozwój
i realizowanie ambitnych planów. Przymierza się m.in. do bezpośredniego połączenia komunikacyjnego z południową obwodnicą stolicy, co pozwoli przekierować główny ruch samochodowy z przeciążonej ulicy Żwirki i Wigury.

Będziemy w dalszym ciągu rozbudowywać lotnisko. Powstaną nowe drogi kołowania i płyty postojowe, które zwiększą przepustowość pola manewrowego i poprawią warunki obsługi naziemnej samolotów. W 2015 r. jesteśmy przygotowani do obsługi 11 milionów pasażerów, a najdalej za pięć lat będziemy gotowi do obsłużenia 20 mln osób rocznie – deklaruje Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska im. F. Chopina w Warszawie.

Ponadto warto również dodać, iż szefostwo portu lotniczego dąży do podniesienia kategorii systemu ILS (tzn. Instrumental Landing System) z II na III. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz władze lotniska podjęły współpracę w tym zakresie. Prawdopodobnie już w 2016 roku będzie możliwe obsługiwanie samolotów w warunkach złej widoczności. Jeżeli plan ten się powiedzie, Lotnisko im. F. Chopina będzie pierwszym portem lotniczym w kraju z systemem ILS w kategorii III. 

Monika Cąpała-Sładek

Monika Cąpała - Sładek 17-2-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka WARSZAWA Żwirki i Wigury 1
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text