Województwo mazowieckie

Nowoczesne muzeum
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 kwiecień-30 wrzesień 2015
ilustracja

Cyfryzacja zatacza coraz szersze kręgi. Korzystają z niej nie tylko placówki zdrowotne, szkoły czy urzędy. Najnowsze osiągnięcia informatyczne są bardzo chętnie wykorzystywane w miejscach, które z nowoczesnością teoretycznie mają niewiele wspólnego. Mowa o muzeach, których główną rolą jest troska o najcenniejsze historyczne skarby. Jedno z takich rozwiązań zostanie zastosowane w warszawskim Muzeum Archeologicznym. Z pomocą unijnego wsparcia w wysokości ponad 616 tys. zł rozbudowana zostanie infrastruktura informatyczna.

Takie rozwiązanie ułatwia funkcjonowanie. W przeciwieństwie do ograniczonych możliwości przechowywania eksponatów czy dokumentacji w budynku, sieć jest bardzo pojemna. A należy pamiętać, że muzeum ciągle poszerza swoje kolekcje zarówno o zabytki polskiego dziedzictwa historycznego, jak i międzynarodowego. Ogromna ilość eksponatów wiąże się z ogromną liczbą bardzo ważnej dokumentacji. Ta z kolei wymaga trwałego i bezpiecznego sposobu jej przechowywania.

Już niedługo archeolodzy, pracownicy naukowi, studenci, a także miłośnicy archeologii i historii będą mogli korzystać z unikalnych zasobów archiwalnych. Zyskają oni nieograniczony i bezpłatny dostęp do materiałów dokumentujących historię zebranych w muzeum eksponatów. Do ich dyspozycji będą też dokumenty związane z rozwojem badań naukowych z dziedziny archeologii. Będą mogli z nich korzystać bez wychodzenia z domu. Wystarczy łącze internetowe i komputer albo smartfon. Wszystko dzięki dygitalizacji zbiorów archiwalnych, jaką przeprowadzi Państwowe Muzeum Archeologiczne.

Zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt, który umożliwi bezpieczne przechowywanie danych cyfrowych oraz zapewni ich właściwy transfer. Zaplanowano też rozbudowę pracowni dygitalizacyjnej. Pojawią się tu stanowiska do obróbki graficznej zasobów cyfrowych i tworzenia baz danych. Muzem wzbogaci się również w profesjonalny sprzęt fotograficzny.

- Jest to bardzo specyficzna inwestycja, bo jest to program dygitalizacji dokumentacji archeologicznej i historycznej przechowywanej w naszym muzeum – podkreśla dyrektor PMA dr Wojciech Brzeziński. – Ten projekt ma dwa takie elementy. Część twardą, która oznacza, że zostaniemy wzmocnieni sprzętem, by ta dygitalizacja mogła mieć miejsce. I sam proces dygitalizacji. Otóż w naszym muzeum przechowywane są ogromne ilości dokumentacji, związanej z badaniami wykopaliskowymi: rysunki, fotografie, opisy. Ta dokumentacja, często o charakterze archiwalnym, czyli pochodząca sprzed kilkudziesięciu lat, musi zostać zdygitalizowana. Dlatego, że w gruncie rzeczy jedynie w formie zdygitalizowanej może być udostępniona wszystkim zainteresowanym. Zarówno miłośnikom, uczonym, organizacjom pozarządowym, a także szerokiej publiczności. W obecnej formie – z uwagi na archiwalny charakter dokumentów – udostępniona być nie może – dodaje.

Państwowe Muzeum Archeologiczne mieści się obecnie w zabytkowym gmachu Arsenału Królewskiego. Ze względu na bogactwo posiadanych muzealiów korzysta również z Zespołu Dworsko-Pałacowego w Rybnie koło Sochaczewa. Wiąże się to niestety z utrudnionym dostępem do nich. Wprowadzone rozwiązanie umożliwi zaprezentowanie w jednym miejscu kilkaset razy więcej zbiorów.

 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 16-4-2015

Źródło:www.mazovia.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text