Województwo mazowieckie

Nowe przepisy – w foteliku czy bez?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 czerwiec 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Jeśli dziecko przekroczyło 150 cm wzrostu nie musi już podróżować w foteliku samochodowym – tak mówią nowe przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym. Przed wakacyjnym wyjazdem warto przypomnieć sobie jakie zmiany w tym zakresie ona wprowadziła.

15 maja tego roku weszły w życie nowe przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym. Wprowadziły one zmiany w zasadach przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych, a także korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Foteliki na nowych zasadach

Pierwsza i najpoważniejsza zmiana to fakt, że o tym czy dziecko musi podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu podtrzymującym decyduje jedynie jego wzrost. Do tej pory obowiązywała granica wieku – 12 lat, albo wzrostu – 150 cm. Obecnie, każde dziecko, które przekroczy granicę 150 cm wzrostu może jeździć bez fotelika lub jakiegokolwiek innego urządzenia podtrzymującego.

Dodatkowo, przepisy mówią, że dziecko może podróżować na tylnym siedzeniu samochodu zapięte jedynie w pasy bezpieczeństwa, jeżeli ma co najmniej 135 cm wzrostu, a jego masa uniemożliwia zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego. Nowe przepisy zakazują także przewożenia dziecka do lat trzech pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.

Oczywiście, wybierając fotelik lub urządzenie podtrzymujące warto zwrócić uwagę na to czy jest ono zgodne z normami określonymi przez Unię Europejską lub regulaminem Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Poza tym, fotelik zawsze dobieramy do wzrostu i wagi dziecka. I co bardzo ważne, montujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Troje dzieci – pasy czy fotelik?

Wiele kontrowersji wśród ekspertów budzi nowa regulacja zasad przewożenia trójki dzieci w autach nieprzystosowanych do montażu trzeciego fotelika. Teraz przepisy zezwalają na to, aby w takiej sytuacji trzecie dziecko, na tylnej kanapie auta mogło podróżować w środkowym miejscu zapięte jedynie pasami bezpieczeństwa. Warunkiem jest jednak to, że pozostała dwójka dzieci musi znajdować się w prawidłowo zainstalowanych fotelikach bezpieczeństwa. Eksperci podkreślają, że pomimo tej regulacji warto zadbać o fotelik także dla trzeciego dziecka, zwłaszcza jeśli ma ono jedynie trzy, cztery czy pięć lat. Same pasy bezpieczeństwa, w razie wypadku lub stłuczki, mogą nie zapewnić mu odpowiedniej ochrony.

W czym bez fotelika?

Przepisy doprecyzowują w jakich pojazdach dzieci nie muszą być przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących. Takiej konieczności nie ma w przypadku – taksówek, pojazdów policji, straży granicznej, straży gminnej lub miejskiej oraz specjalistycznych środków transportu sanitarnego. Z tego obowiązku zwalnia także zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do podróżowania w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym.

I jeszcze o pasach

Na kierowców pojazdów do przewożenia osób, posiadających więcej niż 8 miejsc, nałożony został obowiązek poinformowania pasażerów o konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa. Kierowca może być jednak z niego zwolniony w trzech sytuacjach – gdy pasażerowie zostali poinformowani o tym obowiązku przez inną osobę, znajdującą się w pojeździe i kierującą całą grupą, gdy o tym obowiązku przypomina specjalny znak umieszczony przy każdym miejscu siedzącym lub gdy pasażerowie poinformowani zostali o konieczności zapięcia pasów przez urządzenie audiowizualne – np. automatyczne nagranie.

Orzeczenia lekarskie stracą ważność

Warto pamiętać także, że wszystkie orzeczenia lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów zachowają swoją ważność przez okres na jaki zostały wydane, jednak nie dłuższy niż 18 miesięcy od momentu wejścia w życie zmienionych przepisów, czyli od 15 maja br.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 29-6-2015

Źródło: Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym opublikowana w dniu 30.04.2015 r. (DZ. U. poz. 591).

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text