Województwo mazowieckie

Nowa twarz Chopina
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 lipiec 2015-7 wrzesień 2016
ilustracja

Fryderyk Chopin wielkim kompozytorem był – to fakt znany pod każdą szerokością geograficzną. Melancholijny Fryderyk Chopin przy fortepianie z malowniczymi, mazowieckimi wierzbami w tle – to z kolei obrazek mocno utrwalony w zbiorowej muzycznej i kulturowej świadomości. Czy taki rzeczywiście był Chopin? To pytanie stawiają sobie w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Odpowiedź ma dać konkurs na nowy, a może stary portret naszego wielkiego rodaka.

W 2010 r. Fryderyka Chopina doceniono i uhonorowano. Nigdy o Chopinie nie mówiono, nie  dyskutowano i nie pisano tak wiele. Dwusetną rocznicę urodzin kompozytora świętowano należycie, poważnie i trochę na wesoło. O Chopinie pisano eseje, rozprawy o jego życiu i twórczości. Dyskutowano w kręgach naukowych i akademickich. Ale w tym roku wizerunek Chopina znalazł się na ołówkach, długopisach czy zakładkach do książek.

I na naukowej debacie i na ołówku portret Fryderyka Chopina był ten sam, i to zarówno w sensie fizyczności Chopina, jak i postrzegania jego artystycznej osobowości. A przecież sam Ferenc Liszt, pierwszy biograf kompozytora, o Chopinie mówił, że ten wymyka się jednoznacznym definicjom.

W 205. rocznicę urodzin kompozytora warto pochylić się nad jego twórczością, a może nawet postawić sobie pytanie o rolę Chopina we współczesnej polskiej kulturze. Czy popkultura, która ubrała Fryderyka Chopina w dres z trzema paskami połknęła go po to, żeby go za chwilę wypluć? Chopin to tylko sentymenty czy coś więcej? Zdecydowanie Chopin potrzebuje nowego portretu i w tym roku warto się o niego pokusić.

Taką szansę daje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który jest organizatorem konkursu plastycznego na portret Fryderyka Chopina dla młodych twórców. Młodych, bo w konkursowe szranki mogą stanąć autorzy nie starsi niż 36 lat.

Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie cztery prace. Prace powinny być wykonane w dowolnej technice malarskiej lub graficznej, z tym że wymiary pracy nie mogą przekraczać dwóch metrów w długości i szerokości. Do konkursu nie można zgłaszać instalacji. Konkursowa praca powinna być unikatowa, czyli występować tylko w jednym egzemplarzu. Oceniane będą tylko nowe dzieła, te które powstały w 2015 r. i co warte podkreślenia są własnością ich autora.  

Aby wziąć udział w konkursie pracę należy przesłać na adres konkursportretchopina@nifc.pl lub osobiście dostarczyć do siedziby organizatora zgłoszenie oraz plik ze zdjęciem pracy.

Młodzi twórcy mają czas na przygotowanie pracy do 15 września 2015 r.

Sam konkurs będzie się składał z dwóch etapów. W pierwszym wybranych zostanie 25 najlepszych prac. Wybór ten zostanie dokonany na podstawie zgłoszonych fotografii. Autorzy tych najciekawszych, wyróżniających się prac będą poproszeni o dostarczenie ich oryginałów. Spośród tych oryginalnych prac jurorzy wybiorą trzy zwycięskie, które zostaną nagrodzone oraz inne, które będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w Muzeum Fryderyka Chopina. Ekspozycja potrwa od marca do czerwca przyszłego roku.

Prace będą oceniane przez jurorów wywodzących się z m. in. środowisk twórczych, historyków i teoretyków sztuki, a także artystów.

Jest o co walczyć. Grand Prix konkursu to aż 10 tys. zł nagrody. Druga i trzecia nagroda to odpowiednio – 5 tys. zł i 3 tys. zł,

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do 22 stycznia 2016 r.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 18-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text