Województwo mazowieckie

Nowa ekspozycja w Żelazowej Woli już wkrótce
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11-31 maj 2015
ilustracja

Niebawem w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli będzie można podziwiać nową ekspozycję stałą. Termin otwarcia wystawy nie jest jeszcze znany. Wiadomo jedynie, że nastąpi to wiosną tego roku. O charakter ekspozycji zapytaliśmy panią Mariolę Wojtkiewicz, kurator wystawy z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

   Od października zeszłego roku wnętrze oficyny chopinowskiej jest niedostępna dla zwiedzających w związku z przygotowaniem nowej ekspozycji. Zwiedzać można jedynie modernistyczny park otaczający dworek. Dotychczasową wystawę cechowała prostota i oszczędność, a głównym jej elementem był audio-przewodnik prowadzący zwiedzających przez miejsce, w którym na świat przyszedł najwybitniejszy polski kompozytor. Jak będzie wyglądało muzeum w nowej odsłonie, opowiada Mariola Wojtkiewicz:

- Nowa ekspozycja będzie się odwoływać do historii Chopinów, Skarbków, ale też miejsca. Do zwiedzenia będzie pokój Chopinów, pokój Skarbka, ale przede wszystkim pokój Fryderyka Chopina, który jest najważniejszym miejscem w całym muzeum. Ekspozycja będzie nawiązywała do historii samego muzeum i znajdujących się tu budynków. Osobny temat to modernistyczny park. Pojawi się sporo oryginalnych obiektów, pamiątek po Chopinach, w odróżnieniu od poprzedniej ekspozycji pojawi się dużo obiektów typu meble, a także dwa instrumenty. Wystawa będzie łatwa do zwiedzania, bo cała treść będzie dostępna do przeczytania na tabliczkach umieszczonych bezpośrednio przy eksponatach. Będzie także dostępny folder w papierowej wersji, który będzie można zabrać ze sobą do domu. Prace, które prowadzimy są trudne, napotykamy wiele niespodzianek jeśli chodzi o infrastrukturę, bo jest to obiekt zabytkowy. Zrobimy wszystko, aby otwarcie nastąpiło jak najszybciej (...) Na razie sami jeszcze nie znamy daty otwarcia wystawy. Taka informacja na pewno pojawi się na stronie internetowej.

   Warto dodać, że nowa ekspozycja w Muzeum w Żelazowej Woli jest dopiero trzecią stałą wystawą w całej jego historii. Pierwsza ekspozycja została otwarta tuż po wojnie, w 1949 roku – w setną rocznicę śmierci sławnego kompozytora. Kolejną przygotowano również z okazji rocznicy, tym razem narodzin, bo w 2010 roku obchodziliśmy dwusetną rocznicę urodzin Chopina. Cały kompleks doczekał się wówczas gruntownej rewaloryzacji. Odnowiono istniejące budynki, ale też rozbudowano o nowe obiekty. Tak powstał budynek recepcyjny Preludium mieszczący kasy i kawiarnię; budynek oranżerii oraz budynek Etiuda, gdzie mieści się sala konferencyjna oraz restauracja. Wszystko to znakomicie wkomponowuje się w otoczenie. Muzeum znajduje się na terenie malowniczo położonego, zabytkowego parku, przez który płynie rzeka Utrata. Usytuowany na siedmiohektarowym terenie park-pomnik, projektu Franciszka Krzywdy-Polkowskiego z 1930 roku, miał być hołdem oddanym Chopinowi. Park również poddano renowacji - posadzono kilka tysięcy nowych roślin, wyposażono w system nagłaśniający umożliwiający słuchanie koncertów w nawet najbardziej odległych jego zakątkach, a także oświetlenie i system nawadniający. Znajduje się tu scena letnia, na której już od maja, aż do września w każdą sobotę i niedzielę odbywają się koncerty chopinowskie oraz recitale młodych, zdolnych pianistów. W parku możemy obejrzeć też cztery pomniki kompozytora. Malownicze ścieżki, mostki, altany, pergole i nowoczesna oranżeria tworzą niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego miejsca. Jest to miejsce zarówno odpoczynku, jak i kontemplacji twórczości Chopina.

   Dom Urodzenia Fryderyka Chopina można zwiedzać w sezonie letnim w godzinach 9.00-19.00, oprócz poniedziałków. Jednak do czasu otwarcia nowej ekspozycji muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. Park jest czynny przez cały rok. Wstęp do muzeum i parku jest płatny. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://chopin.museum.

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 11-5-2015

Źródło:http://chopin.museum/pl/museum/zelazowa_wola

autor zdjęcia: Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text