Województwo mazowieckie

Nowa Fabryka Broni Łucznik w Radomiu jest już gotowa
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 3 kwiecień 2015
ilustracja

Właśnie zakończono budowę najnowocześniejszej fabryki broni palnej w całej Europie. Znajduje się ona w Radomiu i jest zlokalizowana w nowej siedzibie Łucznika. Strony uczestniczące w realizacji inwestycji podpisały właśnie dokumenty końcowe.  

Proces inwestycyjny budowy i wyposażania nowej siedziby Fabryki Broni Łucznik w Radomiu został zakończony i podpisane zostały dokumenty kończące tę inwestycję. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 100 milionów złotych. W efekcie powstała najnowocześniejsza fabryka broni palnej w Europie i jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie.

W ostatnich dniach strony uczestniczące w realizacji podpisały dokumenty kończące, w których zapisane jest, że nie mają względem siebie żadnych dodatkowych roszczeń, bowiem wszystkie wzajemne rozliczenia zostały dokonane. Wśród osób podpisujących te dokumenty byli przedstawiciele skarbu państwa, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Agencji Rozwoju Przemysłu. Wykonawcą nowej fabryki była firma Rosabud. Dzięki oszczędnościom dokonanym w czasie realizacji inwestycji, wynoszącym łącznie 16 milionów złotych, w stosunku do początkowych zamierzeń można było tą niebagatelna sumę przeznaczyć na zakup dodatkowych maszyn i urządzeń. Tak znaczne oszczędności pojawiły się, dlatego że udało się kupić działkę od fabryki. W związku z tym nie trzeba było budować strzelnicy w podziemiach, lecz zbudowano ją na powierzchni. Tylko dzięki temu zaoszczędzono 15 milionów złotych.

Jak dowiedzieliśmy się od Edwarda Migala, prezesa radomskiej Fabryki Broni, produkowanie broni palnej w nowoczesnej fabryce, wyposażonej w tak nowoczesne i zaawansowane maszyny do obróbki metalu sprawia, że broń będzie nie tylko jeszcze lepszej jakości, ale i dzięki temu zakład zwiększył swoje moce produkcyjne. W dodatku, dla wielu potencjalnych nabywców, fakt posiadania takiego zakładu może przemawiać za zakupem broni właśnie w Radomiu.

Spotkanie kończące inwestycję w nowej Fabryce Broni w Radomiu było też okazją do rozmów nad przyszłością fabryki, która od chwili swej przeprowadzki zrealizowała swoje pierwsze zamówienie eksportowe. Tysiąc karabinków Beryl trafiło do Nigerii. W marcu tego roku specjaliści z fabryki przeszkolili także nigeryjskich wojskowych do używania i konserwowania zakupionej broni. Karabinki trafiły głownie do jednostek na północy tego kraju. W związku z udanym początkiem współpracy, negocjowana jest kolejna, większa dostawa broni do tego kraju (5 tysięcy karabinków Beryl). Fabryka Broni w Radomiu nawiązała także współpracę z czeskim koncernem zbrojeniowym „Zbrojówką”. Na mocy porozumienia polsko-czeskiego, w Radomiu mają być produkowane lufy do czeskich pistoletów P-07, które z kolei następnie będą eksportowane przez Czechów do Egiptu i innych krajów. Prezes Migal poinformował także, że nowymi karabinkami szturmowymi MBS z Radomia jest zainteresowana armia szwedzka.

Obecna kondycja radomskiej Fabryki Broni jest bardzo dobra, ponieważ po latach problemów i stania na granicy opłacalności oraz strat poniesionych w ubiegłym roku, działalność przyniosła 50 milionów przychodu, przy zyskach w granicach 2 milionów złotych. Tegoroczne przychody oszacowano na 80 milionów złotych. Trzeba także pamiętać, że przedsiębiorstwo rozwija się i zwiększa zatrudnienie, które obecnie wynosi 435 osób.

Względem fabryki istnieją także ambitne plany produkowania w niedalekiej przyszłości części zamiennych do śmigłowców Augusta Westland. Radomska firma zbrojeniowa ma oprócz tego podpisaną umowę z fabryką PZL Świdnik. Wszystko teraz zależy od rozstrzygnięcia przetargu na dostawę 70 śmigłowców dla polskiej armii, na co rząd polski ma wydać 10 miliardów złotych. O zamówienia w Radomskiej fabryce oprócz włosko- brytyjskiej Augusty Westland starają się także francusko-niemiecko-hiszpański Airbus Helicopters oraz amerykański Sikorski.

Wynika z tego, że przy sprzyjającej koniunkturze i rozmowach w sprawach zamówień przed radomską Fabryką Broni maluje się świetlana przyszłość.                      

Kamil Sznyrowski 10-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text