Województwo mazowieckie

Nietypowe kolory tradycyjnych warzyw
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 kwiecień 2015-30 kwiecień 2017
ilustracja

Warzywa występują w przeróżnych kolorach, które zapewniają im naturalne barwniki, takie jak karotenoidy, antocjany, ksantofile i chlorofile. Związki te mają działanie antyoksydacyjne. Warzywa, które je zawierają, są nie tylko smaczne, ale też przede wszystkim bardzo zdrowe. Na rynku pojawiają się więc coraz to nowe odmiany tradycyjnych warzyw w nietypowych kolorach.

Pierwszym „nietypowym” kalafiorem, który pojawił się w Polsce, jest „Romanesco”. Żółto-zielone róże tego warzywa zbudowane są ze stożkowatych różyczek układających się piramidalnie. Jego smak to połączenie kalafiora i brokułu. Inne kalafiory mają barwę zieloną, żółtą, pomarańczową i fioletową. Wszystkie te odmiany są średnio-wczesne, uprawia się je podobnie jak zwykłe kalafiory o białej róży. Kalafiory kolorowe powinny być spożywane tylko jako składniki sałatek w stanie świeżym lub po sparzeniu gorącą wodą lub zblanszowaniu, ponieważ w trakcie gotowania tracą świeży, żywy kolor.

Kolorowe rzodkiewki mają barwę złotą, białą, różową, czerwoną oraz fioletową i oryginalnie wyglądają.  Odmiana „Leda” ma biały kolor i wydłużony, cylindryczny kształt. Również biała, lecz bardzo okrągła, jest odmiana „Tondo Bianco”. Doskonale smakuje ciemnoróżowa „Scarletta”. Fioletowa i okrągła jest odmiana „Viola”, czerwona i okrągła - „Saxa”, a czerwona i wydłużona - „Esmeralda”. Natomiast złotą barwą wyróżnia się odmiana „Zlata”. Wszystkie rzodkiewki są wyjątkowo bogate w witaminę C.

Różnej barwy są także rzodkwie. Oprócz typowej białej występują rzodkwie czarne, okrągła „Murzynka” oraz odmiana o bardzo nietypowym kształcie - „Nero”. Warzywa te mają ostry smak ze względu na dużą zawartość związków siarki. Dobrze wpływają na porost włosów.

Wśród cebul również występują gatunki o różnych barwach. Mamy cebule zwyczajne, czerwone, białe oraz brązowe i różowe. Brązowe, a właściwie brązowo-czerwone cebule pochodzą z Włoch, są bardzo łagodne w smaku, nadają się do każdej sałatki -  na przykład odmiany „Bronze di Amposta”. Także z Włoch przybyły do nas cebule różowe, które są bardziej od czerwonych łagodne w smaku i słodkie. Kolejna grupa cebul to mini cebulki srebrzyste, idealnie okrągłe,  pokryte bardzo cienką, białą, przezroczystą skórką - odmiana „Vaugirard”. Do sałatek dodaje się je po uprzednim zakonserwowaniu najczęściej w occie.

Bardzo bogaty jest wybór odmian pomidorów. Oprócz tradycyjnych owoców barwy czerwonej i malinowej pojawiły się pomidory żółte, pomarańczowe, brązowe, zielone, białe i paskowane oraz czarne, o różnych kształtach. Biały kolor mają pomidory odmiany „Great White”, które dojrzewając, stają się żółto-kremowe. Odmiana ta wydaje duże owoce, ważące nawet do 800 gramów. „Crem Sausage” to unikalna odmiana pomidora kremowo-białego w kształcie kiełbaski, długości 5-7,5 centymetra. „Candy Stripe” to jedna z odmian pomidorów wielokolorowych o największych owocach (ok. 500 g). Pomarańczowe, bardzo duże (400-900 g) owoce ma odmiana „Amana Orange”. Odmiana  „Big Yellow Zebra” wytwarza bardzo nietypowe, piękne owoce, których intensywnie żółta skórka pokryta jest wyraźnymi, żółtymi płomieniami o różnych stopniach intensywności. Najwięcej jest odmian żółtych, które mają bardzo rozmaite kształty. „Banana Legs” charakteryzuje się wydłużonymi owocami o długości do 10 centymetrów. Wybornym smakiem wydłużonych, żółtych owoców wyróżnia się odmiana „Banani”. „Perun” ma lekko wydłużoną, gruszkowatą formę, „Citrina” kształtem i barwą przypomina cytrynę, „Romus” wytwarza okrągłe, małe (100-150 g) owoce, „Mirabell” to odmiana koktajlowa o drobnych owocach, „Ola Polka” to odmiana karłowata też charakteryzująca się małymi (30-50 g) owocami. Wyjątkowo słodkie i mięsiste owoce  mają czarne odmiany pomidorów, jak na przykład „Indigo Rose”, która wydaje dużo owoców tworzących grona. Czarne pomidory to lekarstwo na choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzyca), ponieważ zawierają wyjątkowo dużo antocyjanów, czyli związków które są najsilniejszymi przeciwutleniaczami. Dlatego też mówi się o nich „warzywa młodości”.

Włoscy rolnicy wyhodowali też czarną paprykę, ziemniaki z niebiesko-fioletowym miąższem oraz czerwoną bazylię, które mają dodatkowe właściwości zdrowotne. Czarna, niemal kwadratowa papryka bogata jest w witaminy i antyoksydanty, natomiast niebiesko-fioletowe kartofle  zawierają bardzo dużo antocyjanów, czyli zapobiegają odkładaniu się cholesterolu oraz korzystnie wpływają na wzrok. Czerwona bazylia pomaga zwalczać stres, a fioletowa marchew hamuje proces starzenia się skóry.

Aleksandra Dębska 17-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text