Województwo mazowieckie

Nieopłacany trud gospodyni domowej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 6 maj 2015-1 styczeń 2017
ilustracja

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie co 10 lat analizuje, w jaki sposób przeciętny Polak zarządza własnym czasem. W badaniu „Budżet czasu ludności” dokonuje m.in. wyceny codziennych prac wykonywanych w gospodarstwie domowym. Nie jest zaskoczeniem, iż właśnie kobiety najwięcej czasu poświęcają pracom domowym. Gdyby przeliczyć po cenach wolnorynkowych pranie, prasowanie oraz sprzątanie, okazałoby się, że gospodyni domowa powinna otrzymać za swoją pracę około 2100 zł. Dużo do zrobienia w domu.

- Nie jest łatwo być kobietą - słyszę od 33-letniej pani Marioli, żony oraz mamy dwójki dzieci. - Nie dosyć, że praca zawodowa, to jeszcze stos kolejnych obowiązków w domu. Pranie, sprzątanie i gotowanie to moja codzienność, gdyby nie pomoc męża nie wiem czy ogarnęłabym to wszystko - wzdycha młoda kobieta, mieszkanka Warszawy. I zapewne jest jedną z wielu, które próbują łączyć obowiązki zawodowe z tymi domowymi. Bowiem, gdyby uwzględnić czas i zakres pracy wykonywanej w domu, okazałoby się, że tak naprawdę pracujemy na dwa,a może i więcej etatów. W tej dziedzinie, jak zwykle przodują kobiety – żony, matki i opiekunki.

Czas to pieniądz

Główny Urząd Statystyczny, zgodnie z wytycznymi Eurostatu, co dekadę sporządza raport o tym, jak przeciętny obywatel zarządza swoim czasem. Chodzi tu m.in. o zakres codziennych obowiązków, wymiar czasu jaki im poświęca, oraz sposób, w jaki spędza wolny czas. W kwietniu tego roku GUS przedstawił raport „Budżet czasu ludności 2013”, w którym oszacował wartość rynkową pracy domowej, jaką wykonali w swoich gospodarstwach Polacy na kwotę 20 729 zł. Warto zaznaczyć, że jest to szereg zajęć, które zajmują nam czas poza główną pracą zarobkową. A tej ostatniej poświęciliśmy w 2013 roku średnio 7 godzin i 38 minut. Natomiast na obowiązki domowe Polacy przeznaczyli średnio 3 godziny 46 minut w ciągu dnia.

Czym konkretnie zajmowali się prowadząc gospodarstwa domowe? Okazuje się, że najwięcej czasu pochłania przygotowanie posiłków dla rodziny - na ten cel potrzebowaliśmy 1 godzinę i 34 minuty. W następnej kolejności są porządki w domu - w tym przypadku na sprzątanie poświęciliśmy dziennie 1 godzinę i 10 minut. Zakupy oraz załatwianie sprawunków zajmują przeciętnemu Polakowi 57 minut. Tyle samo minut potrzebowaliśmy na wszelkie dojazdy, jednak gdy w zakres obowiązków domowych wchodziła opieka na dziećmi, średni czas przemieszczania wydłużał się już do 2 godzin i 25 minut. Z raportu GUS wynika również, że Polacy są bardziej skupieni na swoich dzieciach. Codziennie poświęcamy im znacznie więcej czasu niż jeszcze 10 lat wcześniej. W 2013 roku opieka nad dziećmi zajęła kobietom średnio 3 godziny (o 30 minut więcej w stosunku do 2004 roku), z kolei mężczyznom 2 godziny (odpowiednio o 21 minut dłużej niż w roku 2004).

Oczywiście więcej czasu na różne prace domowe poświęcały kobiety, im codzienne obowiązki domowe zajmowały średnio o 1 godzinę i 45 minut więcej niż mężczyznom. Jak wynika z raportu GUS te dysproporcje były już wyraźne w przypadku dzieci (od 10. roku życia), bowiem dziewczynki pomagały w domowych obowiązkach średnio o 17 minut dłużej niż chłopcy. Z kolei biorąc pod uwagę strukturę zawodową, to najwięcej czasu na prace domowe poświęcali emeryci i renciści, tj. 4 godziny i 7 minut. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą robiły to o 41 minut krócej.

Pensja dla gospodyni domowej

GUS wycenił pracę wykonywaną przez rodaków w gospodarstwach domowych na podstawie stawek wolnorynkowych (usługi firm sprzątających, serwisowych, krawieckich, opiekuńczych czy gastronomicznych itp.).A więc na ile jest warta praca domowa? Na podstawie raportu za 2013 roku okazuje się, że tzw. „tygodniówka” liczona za wykonanie obowiązków domowych wyniosła 385,76 zł (w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa, powyżej 15. roku życia). Jednak owa „tygodniówka” dla kobiety jest większa i wynosi 487,67 zł natomiast dla mężczyzny jedynie 281,08 zł. Dlatego nie dziwi fakt, że w skali miesiąca kobiety za pracę na rzecz domu otrzymałyby dodatkową pensję w kwocie 2113 zł (tj. 58,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2013 roku) zaś panowie 1 218 zł (odpowiednio 33,72 proc. średniej pensji). W skali roku gospodynie domowe wykonały pracę wycenioną na kwotę 26 205 zł, natomiast panowie na sumę 15 104 zł.

Barometr dekady

GUS badania składające się całościowo na raport „Budżet czasu ludności 2013 r.” przeprowadził na grupie 74 499 osób, żyjących w 28 209 gospodarstwach domowych. Wśród respondentów 53 proc. stanowiły kobiety zaś 47 proc. mężczyźni. Badanie prowadzone było przez cały rok 2013 i uwzględniało wszystkie osoby tworzące gospodarstwa domowe od 10. roku życia (poprzedni raport dotyczył członków rodziny w wieku 15 i więcej lat). Tak więc w tym przypadku możemy zaobserwować, na ile w wykonywanie obowiązków domowych włączane są dzieci. W badaniu największą grupą byli mieszkańcy miast, stanowili oni 66,2 proc. respondentów, z kolei ponad połowa gospodarstw liczyła jedynie 1 lub 2 członków. Struktura zawodowa respondentów była następująca: 17,6 proc. stanowili specjaliści, 16,1 proc. robotnicy oraz rzemieślnicy, 14,3 proc. sprzedawcy i pracownicy firm usługowych zaś 12, 1 proc. rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy.

Raport nie ogranicza się jedynie do oceny zakresu i czasu wykonywania obowiązków domowych. GUS przyjrzał się również temu, w jaki sposób spędzamy wolny czas. Okazuje się, że mniej oglądamy telewizję, a chętniej spędzamy czas w sieci - w 2013 roku z internetu stale korzystało 24 proc. Polek i 32 proc. Polaków.

Raport GUS sporządzany jest co dekadę, od 1968 roku, we współpracy z Eurostatem i może być swoistym barometrem zmian, jakie w tym czasie zachodzą w społeczeństwie.

 

Monika Cąpała - Sładek 6-5-2015

Zdjęcie: źródło: www.pixabay.com; źródła: www.money.pl;

www.se.plwww.bankier.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text