Województwo mazowieckie

Niedziela palmowa w sierpeckim skansenie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 marzec-25 wrzesień 2015
ilustracja

Już po raz piętnasty Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na obchody Niedzieli Palmowej. Głównym punktem uroczystości tradycyjnie będzie msza święta w XVIIIwiecznym kościele oraz rozstrzygnięcie konkursu  na wielkanocną palmę.

Niedziela Palmowa stanowi początek liturgii wielkanocnej. W kościołach całej Polski odprawiane są w tym dniu uroczyste msze święte, podczas których święcone są, przynoszone przez wiernych, palmy wielkanocne. Co roku obchody Niedzieli Palmowej przyciągają do Muzeum Wsi Mazowieckiej coraz więcej osób, pragnących wspólnie przeżyć ten wyjątkowy dzień.

Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, ponieważ będą celebrowane w XVIII–wiecznym kościele. W programie przewidziano również procesję z palmami. Oprawę artystyczną zapewni zespół Pieśni i Tańca Masovia z Płocka oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa koło Łowicza.

Niedziela wielkanocna to przede wszystkim piękne i kolorowe palmy wielkanocne. W skansenie sierpeckim są one eksponowane za sprawą konkursu pt „Tradycyjna palma wielkanocna". Udział w nim biorą  zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby dorosłe. Jurorami w konkursie są goście odwiedzający tego dnia skansen.

W tym roku odbędzie się również wystawa pt. „Pocztówkowy zawrót głowy", prezentująca bogaty zbiór wielkanocnych pocztówek sprzed lat.

Nawiązując do pięknych tradycji wielkanocnych na terenie skansenu przygotowano wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżającą świąteczne obrzędy i rytuały. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja opowiadającą o dawnych zwyczajach – o tym, jak wyglądało święcone i stół świąteczny, a także jakie wierzenia związane były z palmą i pisanką wielkanocną.

Podczas zwiedzania będzie możliwość zapoznania się z tradycją porządkowania izb, przygotowania wypieków, wykonywania palm, zdobienia podłóg wzorami z piasku i innymi zapomnianymi obrzędami i zabawami wielkanocnymi. 

l.welenc@mazowszanie.eu 26-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text