Województwo mazowieckie

Niebo na wyciągnięcie ręki, czyli Astrobaza w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 21 marzec-31 grudzień 2015
  • ikonka Radom Wierzbicka
ilustracja

Obywatelska Astrobaza

W ramach budżetu obywatelskiego wyłoniono 15 projektów, z czego najwięcej głosów, bo 3 600 radomianie oddali na projekt czwórki przyjaciół: Karola Klimowicza, Piotra Sochaczewskiego, Przemysława Burka i Macieja Stępnikowskiego. Wygrana ta, zapewniła z budżetu miasta kwotę aż 700 tys. zł na realizację astrobazy. Jak podkreśla współautor pomysłu, Karol Klimowicz będzie to przede wszystkim miejsce dydaktyczne: - „Chcemy, aby powstało obserwatorium astronomiczne i mini-planetarium. Wymaga to bardzo specjalistycznego wyposażenia”. Plany ambitnie zakładają, iż astrobaza będzie zaopatrzona w teleskop o minimalnej średnicy 14”, taki jak np. Meade LX850, który pozwala na obserwację nie tylko księżyca lecz również odległych planet m.in.: Marsa, Jowisza czy Saturna. Ponadto na wyposażenie astrobazy mają składać się również: teleskop słoneczny (typu Coronado PTS 40/400), lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem, astronomiczna kamera CCD służąca do wykonywania fotografii, stacja prognozy pogody a także mini-planetarium (model iOptron LiveStar).

Astronomia w module

Astrobaza w Radomiu ma powstać w oparciu o sprawdzony moduł podobnych astrobaz, jakie funkcjonują od pewnego czasu w województwie kujawsko-pomorskim. Obiekt charakteryzuje się zwartą budową, o wymiarach około 10 x 14 metrów i wysokości około 10 metrów (liczonych wraz z kopułą). Parter budynku będzie stanowić pomieszczenie edukacyjne, w którym planowane są również pokazy dla dzieci i młodzieży. Natomiast na piętrze będzie znajdować się zautomatyzowana kopuła, zaopatrzona w teleskop oraz dogodny taras obserwacyjny. Firma, która zostanie wyłoniona w miejskim przetargu wykona ponadto wszelkie wewnętrzne instalacje oraz monitoring. Wykonawca inwestycji będzie zobowiązany również do wybudowania drogi dojazdowej, ciągów pieszych, miejsc parkingowych, wykonania oświetlenia oraz zagospodarowania zieleni miejskiej. Przewidywany termin zakończenia prac inwestycyjno-wykończeniowych to listopad 2015 roku.

Komu to potrzebne?

Dla niektórych mieszkańców zasadne wydaje się pytanie, czy aby tego typu obiekty w przestrzeni miejskiej są komuś potrzebne? Przecież zawsze jest tyle bieżących potrzeb w mieście, nowe chodniki, lepsze drogi, bezpieczniejsze place zabaw itp. Jednak, jak argumentują autorzy radomskiego astro-projektu, potrzeba miastu również nowych idei oraz ciekawych miejsc, dostępnych dla wszystkich:
- „Pomysł stworzenia Obserwatorium Astronomicznego jest pomysłem innowacyjnym i spowoduje, że do Radomia mogłyby przyjeżdżać osoby także z najbliższych regionów. Przyciągnęłoby to wycieczki szkolne, pasjonatów astronomii, a także osoby, które chciałyby zobaczyć coś nowego i ciekawego. Astrobaza to ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu oraz poszerzenie oferty kulturalnej dla miasta”.

Wszystkich miłośników astronomicznych atrakcji oraz wędrówek po niebie
z teleskopem w ręku, Radom zaprosi już wkrótce do „obywatelskiej” astrobazy, przy ulicy Wierzbickiej. Niektóre źródła podają lokalizację Szkoły Podstawowej nr 17 w Radomiu jako dogodne miejsce dla tego typu obiektu, z uwagi na lekkie wzniesienie terenu oraz dobrą widoczność (brak wysokiej zabudowy w okolicy oraz nadmiaru sztucznego miejskiego oświetlenia).
- „Z wielką chęcią wybierzemy się do astrobazy całą rodziną, tym bardziej, że mieszkamy niedaleko ulicy Wierzbickiej, tu na sąsiednim osiedlu. Będzie to na pewno ciekawe miejsce i warte odwiedzenia, a szczególnie dla dzieci” - zauważa pani Kinga, mieszkanka osiedla Borki w Radomiu.

Co skrywa niebo?

Warto zainteresować się tym co dzieje się ponad naszymi głowami, szczególnie nocną porą. Każdego roku na naszej szerokości geograficznej jest wiele okazji, by podziwiać interesujące zjawiska astronomiczne, ostatnio 20 marca br. w godzinach 10:00 - 12:00 dane nam było obserwować częściowe zaćmienie słońca. A jeszcze wiele astronomicznych atrakcji kryje niebo (m.in. roje meteorytów, koniunkcje Księżyca i planet, okultacja Księżyca przez Słońce, komety i inne „astro-cuda”). Zainteresowani mogą śledzić je, korzystając z kalendarzy zjawisk astronomicznych na dany rok, dostępnych w internecie (np. www.astronomia24.com; czy www.obserwatorium.gfo.pl). Wystarczy tylko podnieść głowę do góry.###

 

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 21-3-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Radom Wierzbicka

Źródła: www.radom.plwww.radomnews.pl

Zdjęcie nr 1: radomska astrobaza ma powstać na wzór obiektów z woj. kujawsko-pomorskiego (fot. MOs810/www.wikipedia.pl);

Zdjęcie nr 2: częściowe zaćmienie Słońca, obserwowane w Polsce 4 stycznia 2011 roku (fot. Brydzo/www.wikipedia.pl);

 

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text