Województwo mazowieckie

Niebawem w Pionkach ma się zacząć budowa nowoczesnego zakładu zbrojeniowego
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 4 kwiecień 2015
ilustracja

W nowym zakładzie ma być produkowany proch i inne substancje wybuchowe, a także paliwo rakietowe.

Za kilka dni w Pionkach ruszy wielka inwestycja zbrojeniowa, jaką będzie budowa nowoczesnej fabryki prochu. Oprócz tradycyjnego prochu, w nowej fabryce będzie także produkowany specjalny proch do inteligentnej amunicji i komponenty do paliw rakietowych. Aby te ambitne plany się ziściły, za kilka dni Ministerstwo Skarbu dokapitalizuje Polską Grupę Zbrojeniową z siedzibą w Radomiu kwotą 100 milionów złotych. 44 miliony z tej kwoty natychmiast zostaną przekazane spółce Mesko w Skarżysku-Kamiennej na I etap budowy Fabryki Prochu w Pionkach.

Plany dla Pionek, mimo że są ambitne, to opierają się na przykładzie niedawno ukończonej Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. Fabryka w Pionkach podobnie jak ta w Radomiu, ma być stworzona od podstaw w oparciu o najnowsze światowe technologie. W ramach pieniędzy przeznaczonych najpierwszy etap budowy zakładu w Pionkach są już pieniądze związane z nowoczesnymi wyrobami, które zakład ma produkować w niedalekiej przyszłości – powiedział nam członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Tomasz Nita. Dodał także, że działalność pionkowskiej fabryki będzie nierozerwalnie związana z projektami zbrojeniowymi realizowanymi przez spółki Pegaza, zaś wydatki na utworzenie fabryki w Pionkach mają dotyczyć m.in. linii produkcyjnych prochu know-how.

Prochy różnego rodzaju, które będzie produkował zakład w Pionkach będą wykorzystywane do produkcji różnych rodzajów amunicji, ale też innych produktów dla  firm z branży zbrojeniowej. Chodzi tutaj m.in. o programy produkcji tzw. inteligentnej amunicji kalibru 120 mm, 155 mm, 50 mm oraz 23 mm.

Pionkowski zakład będzie także ściśle związany z programem budowy systemów rakietowych, gdyż mają być w nim produkowane komponenty do paliw rakietowych, ale tylko do rakiet na paliwo stałe. Fabryka zacznie być budowana natychmiast gdy zostaną przelane pieniądze od Ministerstwa Skarbu na jej realizację. Pod koniec roku, jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem, budowa powinna być już w zaawansowanym stadium. Następnie przyjdzie czas na  jej wyposażanie, a koniec budowy jest wstępnie planowany na przyszły rok

Rozbudowa i restrukturyzacja polskiej armii i przemysłu zbrojeniowego jest bezpośrednio związana z kryzysem na Ukrainie i obawami Polski nad dalszymi działaniami Rosji. W związku ze skomplikowaną i niebezpieczną sytuacją na naszej wschodniej granicy, Polska zwiększyła wydatki na zbrojenia. Do 2022 roku, polski rząd ma przeznaczyć na modernizację armii aż 130 milionów złotych. Tak duże wydatki są ściśle związane z zakupami uzbrojenia.

Tylko w tym roku mają zostać rozstrzygnięte przetargi na zakup śmigłowców wielozadaniowych i systemów obrony powietrznej kraju. Znaczna część pieniędzy na modernizację będzie przechodzić przez Polską Grupę Zbrojeniową z siedzibą Radomiu, która będzie czymś w rodzaju koordynatora całego projektu. Część pieniędzy zostanie oczywiście w radomskiej Fabryce Broni Łucznik oraz w budowanych zakładach w Pionkach. Ponato radomska fabryka będzie uczestniczyć w programie „Tytan”, polegającym na wyposażeniu polskiej piechoty w nowoczesny sprzęt potrzebny na polu walki.

Jak widać na polskim przykładzie, nawet potencjalne zagrożenie granic jest ważnym symptomem do przejścia od zastoju do intensywnego działania, mającego zapewnić krajowi odpowiednie uzbrojenie i wyszkoloną armię do obrony granic przed silniejszym przeciwnikiem, nawet gdy stoi za nami NATO.             

Kamil Sznyrowski 10-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text