Województwo mazowieckie

Nie takie obce języki obce
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 marzec 2015-14 marzec 2016
ilustracja

Hiszpański w trzy miesiące, angielski w tydzień, niemiecki w trzy dni. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to jest to artykuł dla Ciebie. Niejeden z nas, niejeden raz podejmował próby nauczenia się języka obcego. Niestety dla wielu były to tylko daremne starania. Co zrobić, aby było inaczej? Oto garść dobrych rad prosto z portali internetowych, dzięki którym poznawanie języka obcego stanie się i łatwiejsze, i skuteczniejsze.

Słuchaj, mów i… śpiewaj
Filmy bez lektora, 15 minut dziennie z BBC, ulubiona obcojęzyczna muzyka – każdy sposób jest dobry do tego, aby język, który chcemy poznać słyszeć jak najczęściej. Dialogi w filmach czy też muzyczne teksty to gotowe zwroty, zaczerpnięte z życia codziennego. Można więc efektywnie uczyć się języka, niekoniecznie spędzając długie godziny nad książkami, a dzięki tłumaczeniu ulubionej piosenki poznamy nie tylko jej sens, ale też nierzadko kilka zwrotów zdań gotowych już do użycia. Tłumaczenia  piosenek można znaleźć np. na www.tektowo.pl.

 

Czytaj i pisz
Oczywiście można zacząć od przeczytania dzieł narodowych wieszczów, których języka zamierzamy się nauczyć, ale dlaczego ma być trudniej? Więcej dadzą nam strony informacyjne i portale lifestylowe pisane językiem mówionym. Warto zajrzeć na www.gutenberg.org, gdzie można znaleźć wiele e-booków, już bez praw autorskich .

 

Słówko dnia
Wybierając technikę nauki poprzez określoną liczbę słówek dziennie warto poznać takie programy jak np. „Anki” (http://ankisrs.net/ ). Pracując w tym programie tworzymy elektroniczne fiszki. Na jednej stronie wyświetla się słówko lub zdanie, a program oczekuje od nas, że na drugiej je przetłumaczymy. „Anki” działa na zasadzie algorytmu - jeśli zapomnimy poznane już wcześniej sformułowanie, system będzie je nam przypominał w kolejnych dniach. Program jest bezpłatny. Można wybierać stopnie trudności nauki.

Ucząc się tą metodą możesz też subskrybować takie strony jak np. http://www.ang.pl/word-of-the-day. Razem z codzienną pocztą będziemy otrzymywać nowe słowo w języku, który zamierzamy opanować. To metoda dla długodystansowców, ale może być szczególnie przydatna dla tych, którzy język już znają, a potrzebują tylko poznać fachowe słownictwo.

 

Kluczowe działanie
Znając język obcy mamy w rękach klucz do całego świata – brzmi jak pusty slogan, ale coś w tym jest! Zwłaszcza, że  klucze te możemy zdobywać bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się np. na stronie: www.conversationexchange.com znaleźć partnera, którego języka narodowy nas interesuje i… rozmawiać. Poprzez stronę możemy umawiać się i spotykać „na żywo”, rozmawiać przez Internet (np. Skype, Google Talks) lub po prostu korespondować mailowo. Podobnie działa strona www.italki.com. Korzystanie ze strony jest bezpłatne, ale za lekcje z nauczycielem trzeba już zapłacić.

 

Po pierwsze systematyczność
Konrad Jerzak vel Dobosz autor „Sekretów poligloty”, władający dwudziestoma językami, za kluczową w nauce języków obcych uważa systematyczność. I to systematyczność codzienną. Proponuje poświęcać 10 minut nauce języka każdego dnia i w tych 10 minutach widzi lepszą skuteczność, niż dawałaby godzina tygodniowo. W jego przypadku ta metoda przyniosła efekty - dwadzieścia języków w dziesięć lat mówi samo za siebie.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 16-3-2015

Źródło: www.sekretypoliglotow.pl  

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text