Województwo mazowieckie

Nie przeniosą stadionu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 czerwiec 2015-31 styczeń 2017
ilustracja

Nie tylko zostanie na miejscu, ale jeszcze przejdzie gruntowany remont – taką decyzję w sprawie stadionu miejskiego w Wyszkowie podjęli radni oraz burmistrz miasta. Przypomnijmy, że sprawa lokalizacji stadionu budziła w ostatnich miesiącach wiele kontrowersji. Jeszcze przed wyborami samorządowymi władze miasta planowały przenieść stadion na obrzeża miasta, a po licznych głosach krytyki ogłosić referendum w tej sprawie.

Jednak w ostatnich dniach rada miejska wraz z burmistrzem zadecydowała, że stadion pozostanie na dotychczasowym miejscu – w centrum miasta przy ul. Kościuszki. Aby spełniał on pokładane w nim oczekiwania przejdzie gruntowną modernizację, a tak naprawdę zostanie na nowo wybudowany – wszystkie obiekty będą nowe. Inwestycja zakłada budowę boiska ze sztucznej trawy, małego boiska wielofunkcyjnego, które zimą mogłoby stać się lodowiskiem, modernizację istniejącego boiska głównego wraz z budową bieżni, modernizację kortów tenisowych oraz przebudowę całej infrastruktury technicznej. W planach miasta jest również budowa, wraz z powiatem, nowej hali powiatowo-gminnej przy Zespole Szkół nr 2 oraz remont hali sportowej na Polonezie.

Skąd ta zmiana?

Władze miasta deklarują, że na ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji stadionu, a także całej koncepcji rozbudowy infrastruktury sportowej w mieście miały wpływ konsultacje społeczne oraz rozmowy z deweloperami. Okazało się, że za sprzedaż gruntów przy ul. Kościuszki gmina nie uzyska satysfakcjonującej ceny, do tego dochodzi jeszcze sentyment i przywiązanie mieszkańców do dotychczasowej lokalizacji stadionu. Nie bez znaczenia był też fakt, że w przypadku budowy nowego kompleksu przy ul. Pułtuskiej miasto musiałoby zainwestować od początku w nową infrastrukturę techniczną, a to znacznie podniosłoby koszty całego przedsięwzięcia.

Jak nowy

Władze miasta przedstawiły już plany dotyczące całej inwestycji. Jeszcze w tym miesiącu radni przeznaczyć środki na przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ul. Kościuszki – modernizacji stadionu i projektu boiska ze sztucznej nawierzchni, które ma powstać w przyszłym roku. Na lata 2017-2020 planowana jest przebudowa boiska głównego, kortów tenisowych i zaplecza administracyjnego. Przy każdym obiekcie znajdować się będą trybuny, które w sumie pomieszczą od 2 do 3 tysięcy kibiców. Władze miasta próbują też rozwiązać problem miejsc postojowych przy stadionie. Najprawdopodobniej uda się znaleźć miejsce na parking na 200 miejsc postojowych, jednak na razie burmistrz nie podaje szczegółów. Wiadomo natomiast, że wejście na stadion będzie od ul. Okrzei, a nie od ul. Kościuszki jak do tej pory.

Baza dla seniorów i uczniów

Zmodernizowany obiekt ma stanowić bazę sportową dla uczniów z pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego, które nie posiada własnego boiska, klubów sportowych działających na terenie miasta oraz seniorów.

Hala powiatu i gminy

Na stadionie nie kończą się plany rozbudowy infrastruktury sportowej w mieście. Przy Zespole Szkół nr 2, w miejscu obecnej sali gimnastycznej, powstanie hala powiatowo-gminna. Na jej budowę wspólnie złożą się powiat i gmina, jednak hala ma być zarządzana przez powiat. Będą z niej korzystać nie tylko uczniowie Zespołu Szkół nr 2, ale także pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2. Hala ma spełniać wymagania PlusLigi, władze miasta liczą więc, że przeniesie się do niej „Camper” Wyszków. Takie rozwiązanie znacznie odciążyłoby halę sportową na Polonezie. Także co do tego obiektu są plany modernizacyjne. Hala zostanie wyremontowana z zewnątrz i wewnątrz (łazienki oraz szatnie), jednak bez planowanego wcześniej podnoszenia dachu.

1/5 budżetu na sport

Wizja rozwoju bazy sportowej w mieście jest imponująca, pojawia się jednak pytanie skąd pochodzić będą środki na jej realizację. Sam szacunkowy koszt modernizacji stadionu to 11 mln zł. Budowa nowej hali powiatowo-gminnej realizowana będzie wspólnie z powiatem, dodatkowo miasto liczy na uzyskanie dofinansowania z ministerstwa sportu w wysokości 30 proc. inwestycji. Planowany koszt modernizacji hali na Polonezie to ok. 320-330 tys. zł, a część środków pochodzić będzie z ugody sądowej z wykonawcą hali. Pozostałe pieniądze na wszystkie planowane inwestycje miasto zamierza znaleźć we własnym budżecie – ok. 20-25 proc. środków przeznaczanych co roku na inwestycje, skierowanych zostanie na modernizację stadionu i realizację całej koncepcji przebudowy bazy sportowej. Realizacja zadań zostanie rozłożona w czasie na 4 do 6 lat, więc ma szansę na powodzenie.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 14-6-2015

Źródło: Urząd Miejski w Wyszkowie

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text