Województwo mazowieckie

Najpiękniejszy park krajobrazowy Polski
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-31 lipiec 2017
ilustracja

Brudzeński Park powstał w 1988 roku. Jego powierzchnia wynosi ponad 3 tys. ha, a otuliny zajmują ponad 4 ha. Park obejmuje dolinę dolnego biegu Skrwy Prawej oraz przylegające kompleksy leśne: Brwilno, Sikórz i Brudzeń. Leży w niewielkiej odległości od Płocka i ma dla tego miasta znaczenie turystyczno-wypoczynkowe.

Ze względu na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu jest on osobliwością na nizinnym i równinnym Mazowszu. W obrębie parku rzeka tworzy liczne meandry i zakola. Poza tym występują tu jary i wąwozy o stromych ścianach. Tak urozmaicona rzeźba terenu sprzyja bogactwu świata roślin i zwierząt oraz zachęca do uprawiania turystyki.

Na terenie parku dominują lasy, które stanowią ponad 50% powierzchni – głównie liściaste, które porastają dno i zbocza doliny Skrwy. Na jej krawędzi występują natomiast lasy dębowo-grabowe, w ich runie spotyka się takie gatunki jak: przebiśniegi, zawilce, ziarnopłony i kokorycze.

Brudzeński Park Krajobrazowy to wymarzone miejsce dla obserwatorów dzikich zwierząt. Miejsce to jest bowiem ostoją dla rzadkich i ginących gatunków. Występują tu między innymi bocian czarny, zimorodek, remiz, trzmielojad, myszołów i kruk. Spośród ssaków warto natomiast wymienić: borsuka, tchórza, piżmaka, kunę leśną, sarnę i zająca. Poza tym w sąsiedztwie parku można spotkać bobra europejskiego i wydrę oraz czaplę siwą i kormorana czarnego.

Na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Sikórz, Brwilno i Brudzeńskie Jary. Ponadto wytyczono dydaktyczną ścieżkę ornitologiczną (ptasia ścieżka) o długości 4,5 km oraz ścieżkę przyrodniczo-leśną w Sikorzu, prowadzącą przez najbardziej malowniczy fragment Brudzińskiego Parku. Na terenie parku wyznaczone są także szlaki kulturowo-historyczny, dające okazję poznania okolicznych zabytków, oraz jedyny oznakowany szlak – czerwony.

To doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu i odpoczęcie od codziennych stresów, pośpiechu i nerwów. 

Aleksandra Dębska 23-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text