Województwo mazowieckie

Nadszedł czas przeziębień
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 7 październik 2014
ilustracja

        Mamy już październik a często na ulicach spotykamy osoby lekko ubrane. Słońce w ciągu dnia daje poczucie , że wciąż trwa lato. A jednak poprzez zbyt lekkie ubranie , możemy spodziewać się przeziębienia. Bo lato już się skończyło a iście piękna złota polska jesień już trwa.

        Co zrobić kiedy przeziębienie nas dopadnie? Jakich domowych metod możemy spróbować?

        Przeziębienie obawia się bólem głowy , bólem mięśni oraz katarem. Pierwsze objawy przeziębienia możemy spróbować wyleczyć domowymi sposobami, które już dawno stosowały nasze babcie i prababcie.

        Sprawdzonym sposobem jest z pewnością gorąca kąpiel, która pomoże nam rozgrzać organizm . Dodatkowo możemy zastosować maści rozgrzewające .

        Działanie rozgrzewające a także przeciwzapalne ma również imbir , możemy dodać go do gorącej herbaty razem z plastrem cytryny i sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu oraz łyżką miodu.  Tymianek dodany do posiłków działa wykrztuśnie oraz bakteriobójczo. Stosowany w codziennym gotowaniu majeranek również rozgrzewa organizm i działa przeciwzapalnie.  W udrożnieniu zatkanego nosa zbawienne działanie ma papryka chilli i cynamon .

        Kiedy jesteśmy przeziębieni należy przygotować domowy rosół , dzięki składnikom takim jak mięso czy warzywa posiada on dużo składników odżywczych, dzięki którym Nasz organizm się wzmocni.

        Wszystkie powyższe sposoby warto jednak wspomóc nie wychodząc z domu przez kilka dni. Organizm musi mieć siłę , żeby wygrać z chorobą. Zostając w domu dodatkowo pozwalamy, żeby Nasz organizm się wzmocnił , nie dostarczamy mu nowych wirusów . Wychodzenie z domu na przykład do sklepu zwiększa ryzyko dostarczenia nowych bakterii i dodatkowego osłabienia .

        Warto sięgnąć po rzeczy , które w swoim składzie mają dużo naturalnej witaminy C. Jest nią z pewnością cebula , która zawiera oprócz witaminy C rutynę , podobnie jak preparaty dostępne w aptece. Składniki cebuli  pobudzają pracę włosków na oskrzelach co powoduje działanie wykrztuśne . Spożywanie cebuli w okresie infekcji ma również dobroczynne działanie bakteriobójcze oraz uszczelniające naczynia włosowate.  Chyba każdy słyszał o własnym syropie z cebuli . Jego przygotowanie trwa kilka minut . Ugniatamy cebulę do momentu kiedy pojawia się z niej sok , dodajemy miód i przecieramy. Możemy też posiekać cebulę , zasypać cukrem  i odstawić na dzień , dwa w miejsce gdzie jest odpowiednia temperatura ( musi być ciepło). Tak przygotowany domowym sposobem syrop stosujemy trzy  razy w ciągu dnia . Pomagamy niż organizmowi pozbyć się kaszlu.

        Następnym sposobem jest napój przygotowany z mleka, czosnku , miodu i masła. Każdy kto spróbował wie, że smak jest dość specyficzny ale tak przygotowane mleko wypite przed snem jest rewelacyjne w zwalczaniu bólu gardła i przeziębienia. Czosnek działa przeciwzapalnie na gardło, oskrzela oraz płuca. Mleko i miód wspomagają osłabiony organizm.  Dodane masło dodaje to mikstury tłuszcz , dzięki któremu łagodzi podrażnione gardło oraz dostarcza tłuszcz do całego organizmu.

        Czosnek można również zjeść jako dodatek do kanapki z masłem albo połknąć bezpośrednio przekrojony ząbek. Z tego sposobu mogą skorzystać osoby , które nie mają kłopotów z układem trawiennym.

        Kiedy pojawia się gorączka , jak sobie radzić.

        W przypadku gorączki, która nie jest bardzo wysoka i pozwala nam funkcjonować organizm wysyła nam sygnał, że zaczął walkę z chorobą. Podwyższona temperatura ciała przyczynia się do zwiększenia ilości przeciwciał oraz minimalizuje dostęp obcych ciał nabytych przy przeziębieniu do swoich składników takich jak żelazo. Gorączka przekraczająca trzydzieści dziewięć stopni Celsjusza już ma złe działanie dla organizmu , poprzez przyspieszenie akcji serca, odwodnienie, a powyżej czterdziestu stopni trzeba ją stanowczo obniżyć. Sięgnąć wtedy trzeba po leki obniżające gorączkę . Dodatkowo czoło lub kark można okładać chłodnym kompresem bądź skorzystać z chłodnej kąpieli co pomoże w obniżeniu gorączki.

 

Początkowe objawy przeziębienia możemy zniwelować sami , sprawdzonymi sposobami naszych babć. Jednak należy pamiętać , że po upływie siedmiu dni w przypadku braku poprawy zdrowia niezwłocznie należy udać się do lekarza. Nie wyleczone przeziębienie lub grypa może przynieść nieodwracalne zmiany w organiźmie. 

 

Koniec informacji

 

 

 

 

Izabela Wieczorkowska 8-10-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text