Województwo mazowieckie

Nadciśnienie tętnicze- cichy zabójca
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-31 marzec 2015
ilustracja

 

 

Wczesne rozpoznanie nadciśnienia tetniczego i zastosowanie środków zaradczych może doprowadzić do zniknięcia objawów i wyeliminowania niebezpieczeństwa rozwoju innych chorób powiązanych m.in jak udaru mózgu, niewydolności nerek czy choroby niedokrwiennej serca. Skutki nadciśnienia  to uszkodzenie drobnych naczyń tętniczych siatkówki, co prowadzi do pogorszenia wzroku.Nadciśnienie powoduje też przerost lewej komory, co jest oznaką przeciążenia serca, które nie radzi sobie z nieprawidłowym przepływem krwi. Na skutek działania wysokiego ciśnienia dużo szybciej następują zmiany miażdżycowe. Według przeprowadzonych ostatnio badań epidemiologicznych w Polsce choroba ta występuje u 29% dorosłej populacji, natomiast kolejne 30% ma ciśnienie tzw. „wysokie prawidłowe”, czyli stanowi grupę podwyższonego ryzyka.

Alkohol i inne demony

Ciśnieniem tętniczym krwi nazywamy siłę, z jaką fala krwi wypychana przez serce uderza o ścianę naczynia. Zazwyczaj mierzymy je na obwodowych naczyniach tętniczych, zwykle na tętnicy ramiennej. Zawsze w drodze pomiaru otrzymuje się dwie wartości ciśnienia tętniczego, które nazywamy ciśnieniem skurczowym, tzw. „górne” i rozkurczowym tzw. „dolne”.Należy pamiętać, że ciśnienie podczas dnia jest zmienne i zależy od siły skurczu serca, wielkości światła naczyń krwionośnych, rożnego rodzaju zmian hormonalnych oraz aktywności układu nerwowego.Ciśnienie optymalne wynosi 120/80 mmHg i nie przekracza 135/85 mmHg. Im większe ciśnienie tym wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i zgonu.Czynniki, które w znacznej mierze wpływają na ryzyko rozwoju nadciśnienia to: alkohol, przewlekły stres, otyłość, cukrzyca, palenie papierosów, sól.

Zachowujmy się (zdrowo)

Aby zapobiec jego wystąpieniu należy zmienić pewne niekorzystne zachowania. Pomoże zmniejszenie masy ciała, ograniczenie spożycia soli kuchennej, wprowadzenie właściwej diety, bogatej w potas i magnez, zwiększenie aktywności fizycznej, wypracowanie dobrego sposobu radzenia sobie ze stresem, rezygnacja z nałogów, jak alkohol, czy papierosy. Należy przede wszystkim kontrolować ciśnienie tętnicze, szczególnie jest to wskazane u osób obciążonych rodzinnie tą przypadłością, wczesne wprowadzenie odpowiednich zmian trybu życia pozwala zapobiec wystąpieniu w przyszłości wielu chorób układu krążenia.

Mierzmy się (z problemem)

Domowym sposobem mierzenia ciśnienia jest wykorzystanie metody oscylometrycznej, która wykorzystana jest w większości aparatów elektronicznych. Wysokość ciśnienia poznajemy na podstawie jego zmiany w specjalnym mankiecie, który zakładamy na ramię. Jest to metoda dokładna i godna polecenia, należy pamiętać jednak by aparat spełniał wymogi jakości stawiane tego rodzaju urządzeniom.W przypadku zauważenia wystąpienia podwyższonego ciśnienia należy założyć dzienniczek i zapisywać w nim pomiary. Konieczne jest przestrzegane zasad prawidłowej techniki pomiaru ciśnienia, który powinien zostać dokonany po kilkuminutowym odpoczynku.W sytuacji, gdy ktoś w Twojej rodzinie miał stwierdzone problemy z układem krążenia, należy bardziej zwrócić uwagę na profilaktykę i kontrolować ciśnienie tętnicze, badać systematycznie poziom cholesterolu i glukozy, dbać o prawidłową masę ciała oraz unikać używek.Oprócz sposobów farmakologicznych, związanych z przyjmowaniem leków pod okiem specjalisty warto zadbać o zmianę naszego stylu życia.  Warto również pamiętać by zdiagnozować stan naszego zdrowia wcześniej by uniknąć powikłań i czuć się lepiej każdego dnia.

KRZYSZTOF DZIWISZ

 

k.dziwisz@mazowszanie.eu 9-3-2015

Tekst :Krzysztof Dziwisz

Fot: Archiwum autora

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text