Województwo mazowieckie

Na rowery
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 28 kwiecień 2015-31 grudzień 2017
ilustracja

Liczby nie kłamią. Polacy pokochali rowery. Z danych GUS wynika, że aż 66 proc. z nas wybiera właśnie tę formę aktywności, a rower znajduje się w 71 proc. polskich gospodarstw domowych. Nic dziwnego, bo jazda na rowerze to nie tylko przyjemność. To także jeden z najtańszych i najbardziej ekologicznych środków transportu. Wiosna to wprost wymarzona pora roku, aby rozpocząć rowerową przygodę.

Jaki rower wybrać?

Aby rozpocząć swoją rowerową przygodę musimy wybrać odpowiedni sprzęt. Na rynku dostępnych jest wiele rowerów – górskie, turystyczne, miejskie, szosowe, trekkingowe, a także BMX. Eksperci są zgodni, aby wybrać odpowiedni rower musimy wcześniej odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania - po jakim terenie będziemy nim jeździć oraz do czego będziemy go wykorzystywać. Do poruszania się po mieście najlepszy będzie rower miejski, zwany często holendrem. Wyprostowana pozycja rowerzysty, wygodne siodełko oraz dodatkowe wyposażenie takie jak: bagażnik i koszyk na zakupy sprawiają, że można wybrać się nim zarówno na wycieczkę po mieście, jak i na zakupy. Co ciekawe, wielu ekspertów uważa, że do jazdy po mieście świetnie nadają się także rowery górskie – dzięki wyższemu profilowi opony, chroniącemu obręcz koła przed uszkodzeniami, które mogą powstać podczas jazdy po krawężnikach. Do miasta warto wybrać „górale” z węższymi oponami i delikatniejszym bieżnikiem. Świetny do miasta jest także mały, zwinny i zwrotny BMX. Na dalekie wyprawy świetnie nadają się rowery szosowe, a także rowery trekkingowe.

Podczas kupowania roweru zwróćmy także uwagę na jego ciężar oraz wyposażenie – obręcze, hamulce, przełożenia i biegi. Ważne są także komfort podczas jazdy i niezawodność roweru.

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Zanim ruszymy w trasę, musimy zadbać o to by nasz rower był bezpieczny. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2013/9951) każdy rower powinien posiadać chociaż jeden sprawny hamulec, dzwonek albo inny nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy, a także światła. Z tyłu światło odblaskowe barwy czerwone, a z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Przed rozpoczęciem sezonu warto także sprawdzić stan techniczny pojazdu w specjalistycznym serwisie. Mimo że przepisy tego nie wymagają dobrze jest zadbać również o akcesoria zwiększające nasze bezpieczeństwo na drodze. Należą do nich – kask rowerowy, nakolanniki oraz elementy odblaskowe np. kamizelka. Im bardziej jesteśmy widoczni na drodze, tym bardziej jesteśmy bezpieczni.

Co wolno rowerzyście?

Na drodze najlepszym miejscem dla rowerzystów jest ścieżka rowerowa. Niestety, ciągle jeszcze mamy ich za mało. Jeśli nie ma ścieżki rowerowej rowerzysta powinien poruszać się po jezdni. Warto jednak pamiętać, że jazda po jezdni w miejscu, gdzie wyznaczona jest ścieżka rowerowa jest wykroczeniem drogowym. Na chodnik można wjechać tylko w wyjątkowych sytuacjach – gdy opiekujemy się dzieckiem poniżej 10 roku życia, które także jedzie na rowerze; gdy chodnik biegnie wzdłuż drogi, na której dopuszczalna prędkość maksymalna jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przekracza 2 m. Trzecia sytuacja, która uprawnia nas do wjazdu na chodnik to bardzo złe, zagrażające naszemu bezpieczeństwu warunki pogodowe – śnieg, gęsta mgła, ulewa, silny wiatr czy gołoledź. Jeśli już jedziemy rowerem po chodniku powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym i poruszać się powoli. Wielu osobom wydaje się, że jadąc rowerem po chodniku mogą przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Nic bardziej mylnego – przed przejściem dla pieszych trzeba się zatrzymać i przeprowadzić przez nie rower. W przeciwnym wypadku popełniamy wykroczenie drogowe.

A może na rajd?                                                

Jeśli mamy już rower z odpowiednim wyposażeniem i przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady ruchu drogowego możemy ruszyć w trasę. Wiosna to wspaniała pora roku wprost stworzona na rowerowe wyprawy. Wiosenne, ciepłe słońce, zieleń przyrody budzącej się do życia zachęcają do rowerowych wypadów za miasto. Każdego roku w długie, majowe weekendy liczne stowarzyszenia i bractwa rowerowe organizują rajdy i wyprawy rowerowe rozpoczynając w ten sposób sezon. Warto na początek wybrać krótszą, kilkukilometrową trasę.

Rower na zdrowie

Regularna jazda na rowerze ma świetny wpływ na nasz organizm. Już godzina spokojnej jazdy pozwala spalić około 500 kalorii. Systematyczne przejażdżki, 3-4 razy w tygodniu pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu, normalizują poziom cukru we krwi i poprawiają ogólną wydolność naszego organizmu. Podczas jazdy na rowerze podnosi się poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki czemu łatwiej znosimy sytuacje stresowe. Co ważne na rowerze jeździć może praktycznie każdy. Jedynymi medycznymi przeciwwskazaniami są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 28-4-2015

Źródła: www.roweroweporady.pl, www.poradnikzdrowie.pl, Kodeks Drogowy.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text