Województwo mazowieckie

Na rower i jazda do fortów!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Zima powoli dobiega końca, czas więc odkurzyć rower i wybrać się na wycieczkę. Trasa prowadzi głównie drogami asfaltowymi i wynosi niespełna 20 kilometrów. Po drodze można zobaczyć cztery z ośmiu fortyfikacji wewnętrznego pierścienia Twierdzy Modlin, tworzące tzw. Przedmoście Kazuńskie. Pozostałe cztery budowle obronne znajdują się po drugiej stronie Wisły, w miejscowościach Zakroczym, Kosewo, Pomiechówek i Janówek. Forty powstały na planie standardowych umocnień z 1879 roku, choć z czasem były przebudowywane i modernizowane.

  Zacznijmy od Czosnowa, miejscowości, położonej 20 km od Warszawy w kierunku na Gdańsk. Można tu wygodnie dojechać z Warszawy autobusami linii PolonusBUS i Ł-Bis lub samochodem. Wyjeżdżając ze skweru przed Urzędem Gminy, kierujemy się w prawo, po około 700 metrach skręcamy w ulicę Pańską i przejeżdżamy pod wiaduktem trasy S7.

Fort Dębina

  Dojeżdżamy do miejscowości Dębina, w której zlokalizowany jest Fort V. W środku wsi znajduje się skrzyżowanie, kierujemy się ulicą Fortową i wjeżdżamy w las. Już po chwili przed nami widać pozostałości fortyfikacji. Ceglana budowla z końca XIX wieku ma pięć boków i zarys barkanu, składa się z dwóch czół, barków i szyi. Fort został częściowo wysadzony przez Rosjan w 1915 roku.

Fort Czeczotki

  Aby dostać się do kolejnej fortyfikacji, musimy zawrócić i jechać dalej ulicą Pańską. Po około 2 km skręcamy w lewo w kierunku wsi Jesionka, po prawej stronie mijamy jednostkę wojskową. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, wjeżdżamy na Kampinoski Szlak Rowerowy i kierujemy się do wsi Czeczotki, gdzie znajduje się pozostałości Fortu IV, najbardziej zniszczonej z fortyfikacji kazuńskich.

Fort Cybulice

  Dalej podróżujemy w kierunku Cybulic Dużych, dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 579, skręcamy w prawo i po przejechaniu około kilometra odbijamy w ulicę Wiosenną. Na skraju Cybulic Małych mieści się jeden z najciekawszych obiektów Twierdzy Modlin - Fort VII, powstały w latach 80. XIX wieku. Jadąc ulicą Wiosenną należy zatrzymać się na skrzyżowaniu tuż przed lasem. Piaszczysta droga, odchodząca w kierunku północno-zachodnim prowadzi do celu. Latem miejsce jest pełne zarośli, więc zwiedzanie może być kłopotliwe, nie widać też imponujących rozmiarów fortu, a poruszanie po nim jest utrudnione. Budowla ma kształt trapezu, otoczonego głęboką fosą. Na ścianach, do dziś widnieją oryginalne napisy cyrylicą, dzięki nim możemy na przykład zlokalizować dawną kuchnię. Jednak największe wrażenie robi dobrze zachowany system komunikacji podziemnej. Mnóstwo tu tuneli, niektóre zamurowane lub przysypane. Fort skrywa na pewno jeszcze wiele tajemnic.

Fort Grochale

  Chcąc dojechać do ostatniej fortyfikacji po tej stronie Wisły, musimy kierować się do miejscowości Sady. Ulica Wiosenna dobiega do drogi wojewódzkiej nr 899, na skrzyżowaniu trzeba pojechać prosto w trakt leśny. Po drodze mijamy porośnięte zbocze Prochowni im. gen. Józefa Zajączka. Obiekty są dobrze zachowane, wiec warto się tu zatrzymać. W Sadach dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 575, dalej skręcamy w lewo do miejscowości Stare Grochale. Tam znajduje się Fort VIII oraz Grochalskie Piachy, czyli „pustynia” powstała na skutek wyrębu lasu na początku XX wieku. Ten, unikatowy na Mazowszu, wydmowy obszar obecnie służy saperom z Jednostki Wojskowej w Kazuniu, jako poligon do wysadzania niewypałów, więc lepiej podziwiać go z daleka.

W tę krótką trasę warto wybrać się już teraz. Krajobrazowe i historyczne walory fortyfikacji, czynią je godnymi obejrzenia o każdej porze roku. Obiekty są częściowo zniszczone i zaniedbane, więc trzeba zachować ostrożność.

Autor: Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 2-3-2015

Autor zdjęć: Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Marczewski F. Między Wisłą a Kampinosem. Stowarzyszenie „Między Wisłą a Kampinosem” i Agencja Wydawnicza „Egros”.

http://www.forty.waw.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text