Województwo mazowieckie

Na lato – zbiornik na Zwolence
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 lipiec 2015-30 wrzesień 2016
ilustracja

W czasie ciepłych dni dobrze jest mieć miejsce, w którym będzie można popływać. Zwoleń powoli zyskuje taką dodatkową lokalizację – dawny zbiornik retencyjny będzie mógł niedługo służyć również jako miejsce rekreacji.

W niedzielę otwarty został oficjalnie zbiornik na Zwolence (gm. Zwoleń). Nie jest to nowy, ale odbudowany obiekt. Istniał tu kiedyś obiekt wybudowany na początku lat siedemdziesiątych XX w. Jednak w 2011 r. został zamknięty po okresowej kontroli stanu technicznego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zwoleniu wydał wówczas decyzję zakazującą piętrzenia wody na istniejącym jazie i napełniania zbiornika do czasu jego remontu. Mieszkańcy okolicy stracili przede wszystkim zbiornik retencyjny.

Dziś zbiornik wodny na Zwolence to nie tylko ochrona przed powodzią. Władze Zwolenia zainicjowały kompleksową przebudowę obiektu i jego rozbudowę (w kierunku północno-zachodnim), by nowy zbiornik służył nie tylko jako zabezpieczenie w przypadku np. walki z żywiołami natury, ale by był też miejscem wypoczynku dla lokalnej społeczności. O wsparcie w odtworzeniu zbiornika zwrócono się do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji  i Urządzeń Wodnych. Radomski oddział WZMiUW, realizując Program Małej Retencji, odbudował i zmodernizował obiekt. Efektem kilkuletnich prac (licząc od czasu tworzenia dokumentacji) są m.in. prawie dwukrotne zwiększenie powierzchni lustra wody zbiornika, a także zwiększenie pojemności zbiornika do 130 tys. m3. Poza tym odbudowana została budowla piętrząco-upustowa o wysokości  3,4 m wraz z zapora czołową o długości 140 mb. Obecnie zbiornik dostosowany jest też do wymogów środowiskowych. Wybudowano bowiem dwie przepławki dla ryb – przy budowli piętrzącej i na wlocie do zbiornika, i wyspę jako miejsce lęgowe dla ptactwa wodnego.

- Jak doskonale widać, nowe zagospodarowanie terenu pozwala nam na wykorzystanie jego części pod rekreację. Być może nawet nie będzie potrzeby spuszczania wody, mamy kilka pomysłów - mówiła podczas oficjalnego otwarcia burmistrz Bogusława Jaworska.

 - Bardzo się cieszymy, że uczestniczymy w otwarciu przepięknej inwestycji. Warto podkreślić, że zbudowana jest ze wszystkimi wymaganiami środowiskowymi, żeby ryby wędrowne mogły wracać w górę - podkreślał Adam Struzik. - Myślę, że to dobra inwestycja nie tylko dla miasta, ale i całego powiatu. Mazowsze, chociaż przechodzi przez niego największa Polska rzeka, to jednak niestety badania hydrologiczne pokazują, że jesteśmy dosyć ubodzy w wodę. Dlatego też program małej retencji, melioracji, gospodarowania wodą jest pewnym wyzwaniem -dodał.

Zbiornik jest więc dziś wielofunkcyjny. Oczywiście jego podstawowym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa terenów w dolinie Zwolenki. Odgrywa też ważną rolę w retencji wód rzeki w okresie wiosennym – zwłaszcza w przypadku zabezpieczenia potrzeb użytkowników gruntów poniżej zbiornika. Jest to również miejsce, które posłuży do rozwoju szeroko rozumianej rekreacji. Czas tylko odpowiednio zagospodarować tereny wokół.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 4,3 mln zł, z czego przeszło 3 mln zł do unijne dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na niedzielną uroczystość przybyli m.in. marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz Robert Kęsy – dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.

Program małej retencji zakłada zwiększenie zasobów wód dyspozycyjnych (obecnie ok. 6 proc. – trzykrotnie niższe od średniej europejskiej). Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród państw europejskich pod tym względem.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 30-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text