Województwo mazowieckie

NInA zaraża Warszawę… kulturą
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 7 lipiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Kiedy napotkałam na tą informację, pomyślałam sobie, że chociaż nie jestem z Warszawy, chciałabym tam być. Jednak ze względu na chronologiczny brak czasu, zanim do tego dojdzie, chciałabym już dziś zaprosić tam Was. Zapraszam do Narodowego Instytutu Audiowizualnego na Wałbrzyską.

   NInA to skrót od Narodowego Instytutu Audiowizualnego, którego nowa siedziba przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 została otwarta wraz z końcem maja. Jak to ładnie określone zostało na stronie internetowej instytucji, jej misją jest „cyfryzacja i upowszechnianie najcenniejszych przejawów polskiej kultury audiowizualnej”. Teraz realizacja tej misji stała się bardziej możliwa, a to za sprawą wspomnianej wyżej nowej siedziby, wyposażonej m.in. w nowoczesny sprzęt do projekcji, digitalizacji i rekonstrukcji, sale: konferencyjną, rozrywkową i kinową.

   Teraz tym bardziej NInA może planować organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych, koncertów, warsztatów i projekcji, czyli wszystkiego tego, czym zajmowała się wcześniej, a co obecnie będzie łatwiejsze do zrealizowania. Od końca maja instytut stał się bowiem najnowocześniejszym i (co ważne) otwartym centrum kultury audiowizualnej w kraju.

   NInA to dziesięć lat działalności na rzecz zachowania i rozpowszechniania polskiego dziedzictwa narodowego. Obecnie zapowiada, że rozszerza tę działalność o projekty offline – serwisy Ninateka.pl, Muzykotekaszkolna.pl oraz Dwutygodnik.com, o których później. A teraz krótko o tej standardowej, stacjonarnej działalności. Na Wałbrzyskiej w Warszawie spotkać się może każdy: artysta z amatorem, debiutant ze starym wyżeraczem, dziadek z wnukiem, ponieważ instytut przyjmuje ich wszystkich z otwartymi ramionami. A w szczególności zainteresowany jest muzyką, filmem i działalnością edukacyjną oraz zarówno twórcą, jak i odbiorcą tego, co z tymi dziedzinami się wiąże.

Wielkie otwarcie na Wałbrzyskiej

   Faktem stało się otwarcie siedziby instytutu na Wałbrzyskiej 3/5, które niewątpliwie było wydarzeniem kulturalnym Warszawy, a odbyło się w dniach 29-30 maja. Konferencję zainaugurował pokaz filmu ukazującego historię i misję Narodowego Instytutu Audiowizualnego wyreżyserowany przez Piotra Stasika. Otwarcie to także wydarzenie muzyczne, a w jego ramach koncert kompozytora młodego pokolenia Aleksandra Nowaka wraz z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz i orkiestrą kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, czy też koncert wybitnego pianisty i kameralisty Macieja Grzybowskiego. To maratony: filmowy i wirtualny, premiery wydawnicze i międzypokoleniowy dancing, ale to już się odbyło. A co będzie?

Ogólny program NInA

   Edukacja, film, muzyka – na to stawia NInA, a jej działania zaplanowane są na cały, trwający rok 2015. W ramach edukacji odbywają się warsztaty, kursy i seminaria skierowane do osób ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat Instytut wraz ze Służewskim Domem Kultury zapraszają na półkolonie. W ich ramach młodzi uczestnicy będą tworzyć film metodą poklatkową, będą również mogli wziąć udział w warsztatach beatboxu i metody wydobywania dźwięku ciałem. Pierwszy cykl półkolonii już w trakcie, a drugi odbędzie się na Wałbrzyskiej w dniach 27 lipca-12 sierpnia.

   „Domowe archiwa” to już projekt skierowany do rodzin, które zechcą zarchiwizować osobiste nagrania i skorzystać z rad specjalistów dotyczących sposobów przechowywania prywatnych archiwów.

   Działania NInA to także całoroczne kursy audiodeskrypcji, czyli przekazania drogą słuchową treści wizualnych osobom niewidomym i niedowidzącym.

   Z kolei pracowników instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych i nauczycieli NInA zaprasza do udziału w seminariach audiowizualnych, w trakcie których omawiane są problemy związane z udostępnianiem zdigitalizowanych zbiorów archiwów, bibliotek oraz muzeów online.

   Ciekawe warsztaty dubbingowe, edukacja medialna to już nieznaczna tylko część działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży i dzieci.

   Uff… i kolejna propozycja – „Noc z teledyskami” , czyli przegląd najciekawszych polskich teledysków z ostatnich lat.

   To teraz jeszcze warsztaty, muzyczne gry miejskie i spacery skierowane do dzieci od drugiego roku życia, do młodzieży i osób dorosłych, którzy kochają kulturę przez duże „K”.

   Tyle tego, że trudno wymienić wszystkie inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Może tylko na koniec dodam zaplanowany na sierpień koncert czerpiącego z punkowej tradycji zespołu Super Girl and Romantic Boy.

Teraz konkrety

   A już w najbliższy czwartek (9 lipca), w ramach letniego kina NInA zaprasza na pokaz pierwszego pełnometrażowego filmu o Czesławie Niemenie, a po pokazie na spotkanie z wybitnymi znawcami jego twórczości. Będzie to już kolejna odsłona wakacyjnego cyklu o tytule „Wszystko jest muzyką”.

   Dzień później NInA zaprasza na koncert gitarzysty Raphaela Rogińskiego i jego zespołu Wovoka, który razem z gośćmi wykona kompozycje Moondoga, autora minimalistycznych utworów, wzorowanych na szamańskich pieśniach Indian Ameryki Północnej. Wieczór zapowiada się więc ciekawie, a początek koncertu o godzinie 21.00.

   I jeszcze niedziela (12 lipca), godziny 11-13 to czas warsztatów z muzycznego recyklingu dla dzieci w wieku 6-12 lat, które poprowadzi Dominika Mamro-Weinkauf . Koniecznie trzeba ze sobą zabrać wszelkie przedmioty, którym można nadać nowe życie – butelki, kubeczki, sznurki, pudełka, słomki i co tam jeszcze. Ale uwaga! Na warsztaty należy się zapisać. A zapisy prowadzone są przez stronę: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/ekoinstrumenty-warsztat-dla-dzieci/. Rejestracja jest możliwa również poprzez kontakt z Muzykoteką Szkolną pod adresem muzykotekaszkolna@nina.gov.pl lub pod numerem tel.: 22 380 49 37, od poniedziałku do piątku w godzinach 9–17.

   I co bardzo ważne, udział w tych wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny. A tych wydarzeń jest jeszcze dużo, dużo więcej. O wszystkich NInA informuje na swojej stronie internetowej: http://www.nina.gov.pl/, którą polecam.

No to może jeszcze NInA Wersja BETA 2015 (25-27 września)

   Czyli kilkudniowe święto kultury audiowizualnej, pod hasłem „Cyfrowe opowieści”. W programie znalazły się już bloki dotyczące nowych strategii narracyjnych w kulturze, debaty, interaktywne instalacje polskich i zagranicznych twórców webdoców oraz audiowizualny piknik rodzinny. Koncert muzyki filmowej da wówczas Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza pod dyrekcją Macia Morettiego.

NInA w sieci

   I już króciuteńko o wirtualnej działalności Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Po pierwsze o Ninatece (www.ninateka.pl), czyli bibliotece audiowizualnej, w której zgromadzono już ponad 5025 materiałów (filmów, spektakli, animacji, słuchowisk, audycji radiowych i telewizyjnych).

   Po drugie Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), na której stronie znajdują się filmy, gry, wywiady, biogramy twórców, a przede wszystkim rzetelnie opisane utwory muzyczne. Muzykoteka Szkolna we współpracy z gronem ekspertów stworzyła Kanon – liczący ponad 130 utworów przewodnik po najważniejszych utworach muzyki europejskiej od średniowiecza, aż po współczesność.

   I Dwutygodnik.com wydawany przez NInA od 2009 roku. To jedno z najważniejszych opiniotwórczych czasopism internetowych w Polsce, gdzie znajdziemy m.in. informacje o wydarzeniach kulturalnych, relacje i opinie.

   NInA jest również wydawcą serwisu Biweekly.pl oraz Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego (www.ipsb.nina.gov.pl). Także warto się działalnością Narodowego Instytutu Audiowizualnego z siedzibą w Warszawie, na poważnie zainteresować.

Anna Piórkowska

Anna Piórkowska 7-7-2015

źródła: www.nina.gov.pl

zdjęcie: www.nina.gov.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text