Województwo mazowieckie

Multimedialnie w przasnyskim muzeum
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień-31 grudzień 2015
ilustracja

„Złoty wiek Przasnysza” – stała wystawa poświęcona historii tego miasta w okresie jego najbardziej intensywnego rozwoju (XV-XVI w.). Dzięki unijnym środkom – powstanie w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Wartość projektu to 516 tys. zł, ponad 356,5 tys. zł dołoży UE.

Geneza miasta, nadanie praw miejskich w 1427 r., rozkwit rzemiosła i handlu w Przasnyszu w okresie późnego średniowiecza oraz renesansu, zapomniane dziś profesje (zdun, stelmach, rymarz, zamesznik, bartnik), obyczaje i hierarchia społeczna w średniowiecznej Polsce to tylko część tematów, które będzie zawierała nowa wystawa muzeum historycznego. A będzie to ekspozycja nowoczesna, wykorzystująca m.in. techniki multimedialne – projekcje, gry, aplikacje edukacyjne, emitery zapachu i efekty dźwiękowe. Zwiedzający będą mieli dostęp do kopii eksponatów, co umożliwi im ich swobodne poznawanie np. podczas warsztatów, zabaw edukacyjnych czy lekcji muzealnych.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu zakupiony zostanie do muzeum specjalny sprzęt multimedialny oraz zainstalowane będzie nowoczesne oświetlenie. Stanie m.in. kiosk multimedialny z komputerem, ekranem dotykowym i czytnikiem kodów, stół multimedialny, zestaw do gier (konsola z detektorem ruchu). Oświetlenie w muzeum będzie oświetleniem ledowym – ekspozycyjnym z możliwością centralnego sterowania, a zainstalowane nagłośnienie będzie strefowe. Wykonana zostanie również odpowiednia scenografia, a cały obiekt będzie oznakowany (m.in. przy użyciu dotykowych znaków ostrzegawczych), co ułatwi poruszanie się po muzeum osobom niewidomym.

Takie zmiany umożliwią wprowadzenie nowoczesnych form lekcji historii, języka polskiego czy geografii, zwłaszcza w kontekście regionalnym. Dzieci i młodzież, którym trudno dziś obyć się bez komputera czy smartfona, będą mogły w muzeum poznać trochę inne zastosowanie np. mobilnych aplikacji, inne od tego, które znają na co dzień.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 20-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text