Województwo mazowieckie

Multi kulti w Kosowie Lackim
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5 marzec-3 październik 2015
ilustracja

Remont Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim idzie pełną parą. Prace mają potrwać do czerwca. Ale już teraz wiadomo, że będzie się działo. Kalendarz imprez kulturalnych zapełni się nowymi wydarzeniami. Będą festiwale, koncerty, a nawet międzypokoleniowe zajęcia integracyjne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie bez względu na wiek. W realizacji tego wartego ponad 732 tys. zł przedsięwzięcia pomogą środki z UE.

Gruntowna modernizacja była nieunikniona, gdyż stan MGOK-u pozostawiał wiele do życzenia. Dlatego budynek zostanie docieplony i odmalowany. Ze ścian wewnętrznych zniknie boazeria, pojawią się nowe posadzki, a w sali widowiskowej zamontowane zostaną nowe fotele oraz nowoczesne nagłośnienie. Powstaną również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Strefa relaksu

Na tym nie koniec. Z myślą o spacerowiczach na terenie MGOK pojawi się tzw. plenerowy kącik kulturalnej relaksacji. Będą tu ławeczki i krzesła  ogrodowe, stoliki do szachów, a nawet stół do ping-ponga.

MGOK w sieci

Realizacja tej inwestycji pozwoli przede wszystkim na poszerzenie oferty kulturalnej ośrodka zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Aby ułatwić im do niej dostęp stworzony zostanie portal informacji kulturalnej, który z myślą o gościach zagranicznych będzie prowadzony w kilku językach. Będą mogły z niego korzystać również osoby niedowidzące. Ciekawostką będzie możliwość otrzymywania smsowych i mailowych powiadomień o aktualnych wydarzeniach.

Imprezy w plenerze

Co nowego w programie? Będą plenerowe słuchowiska bajkowe dla dzieci, a dla dorosłych weekendy z powieścią dźwiękową. Do odbywającej się tu od kilku lat międzynarodowej wymiany młodzieży „Jesteśmy razem” dołączą kolejne imprezy takie jak festiwal kultury „Byli wśród nas”, czy plenerowe popołudnia z muzyką: poważną, folkową, religijną itp. W planach jest również współpraca z Muzeum Regionalnym w Siedlcach podczas organizacji lekcji muzealnych.

Lekcje tolerancji

W prace nad planowaniem i organizacją wydarzeń kulturalnych zaangażowały się trzy lokalne organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej, Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki oraz Kosowski Klub Seniora. Jedną z ciekawszych propozycji odnowionego MGOK będzie „Lekcja tolerancji”, w trakcie której uczniowie poznają historię i tradycje różnych narodowości, zamieszkujących dawniej tereny Kosowa Lackiego. Nie możemy bowiem zapominać, że jest to miejsce o wyjątkowym potencjale kulturowym i historycznym. Przed II wojną światową na tym terenie mieszkało wiele rodzin żydowskich i romskich, a ze względu na położenie stale przeplatają się tu wpływy regionalne z Mazowsza i Podlasie. Stąd pomysł na realizację cyklu prezentacji pod hasłem „Byliśmy razem przed wojną” na temat współżycia społeczności polskiej i żydowskiej oraz wycieczek do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 5-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text