Województwo mazowieckie

Mistrzowie zarządzania – ucz się od najlepszych
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 marzec-30 czerwiec 2015
ilustracja

Powiedz mi, kto jest Twoim mistrzem, a powiem Ci, dokąd dojdziesz. Jest zaledwie kilka zasad, które pozwolą Ci odnieść sukces w zarządzaniu. Stosuj się do nich a osiągniesz suckces.

To zdania, które można przeczytać w wielu poradnikach dla osób, które zarządzają lub mają zamiar to robić.

Ale jak tego dokonać?

Odpowiedź jest prosta: uczyć się od tych, którzy przeszli już drogę, przed którą ty dopiero stoisz. Nadal się kształcą i uczą innych. To są najlepsi nauczyciele.

Biznesowi herosi

Od najdawniejszych czasów w społeczeństwie istniały osoby wszechstronnie uzdolnione obdarzone talentami i wewnętrznymi zdolnościami daleko wykraczającymi ponad umiejętności istniejącego poziomu społecznego. To właśnie tym niepokornym i odważnym odkrywcom zawdzięczamy rozwój techniki, handlu czy komunikacji. Historia wielkich fortun to przede wszystkim historia skutecznej strategii zarządzania. Przykładami są: rodzina Rockelfelerów, Microsoft, Ford, Mercedes czy Apple.

Chociaż istnieje tysiące sukcesów, o których można przeczytać, zanim zaczniemy uczyć się na własnych przykładach, warto przeczytać o najbardziej znanych postaciach światowego rynku – zarządzającyh tysiącami pracowników, miliardami dolarów; czerpać z doświadczenia osób, które sprawdziły i potwierdziły swoje umiejętności jako szefowie zespołów oraz firm.

Od pomysłu do realizacji jest jeszcze daleka droga. Pomysł na projekt czy firmę to dopiero początek. Potrzebna jest jeszcze strategia dotycząca jego wdrożenia.

Wizjonerzy, biznesmeni, których sylwetki opisuję, również mieli pomysły, ale to, czego potrzebowali najbardziej, to doskonałe zarządzanie. To oni odważnie i konsekwentnie przekraczali granice nauki i techniki.

 

Bill Gates

Zakres działań: właściciel firmy Microsoft

Od założenia Microsoftu w 1975 roku do 2006, Bill Gates jako główny pomysłodawca produktów firmy miał decydujący głos w jej strategii biznesowej. Dążył do poszerzenia zestawu produktów Microsoftu. Człowiek, który zarządzanie opiera na pracy na rzecz celu wskazanego przez firmę; w przypadku Microsoft – realizacji potrzeb społeczeństwa, polepszenia życia ludzi, dzięki nowoczesnym technologiom.

Steve Jobs

Zakres działań: właściciel Apple Incorporation, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Pixar, NeXT Inc.

Rewolucjonista, innowator, wizjoner, geniusz, który dokonał rewolucji w świecie komputerów, stworzywszy komputer osobisty. Otworzył świat komputerów na epokę smartfonów. Swój sukces opierał przede wszystkim na współpracy ludzi, którzy bezwzględnie realizowali wyznaczone przez niego cele. Uznawał, że wszystko można robić lepiej, należy tylko wytwarzać narzędzia niezbędne do tego celu.

Warren Buffett

Zakres działań: inwestycje, właściciel Berkshire Hathaway

Swój sukces w zarządzaniu opiera na całkowitej determinacji i wytrwałości w celach, jakie zostały mu postawione. W tym widzi sukces dla każdego projektu. Uważa, że pragnienie osiągnięcia zamierzonych celów, w tym majątku, jest tylko efektem jasno sprecyzowanych celów i odwagi.

Henry Ford

Zakres działań: założyciel i właściciel marki samochodowej Ford Motor

Już w młodym wieku wyraźnie interesował się mechaniką. Wiele lat później zainteresowanie to rozwinęło się w geniusz, który przyniósł mu chwałę najwybitniejszego człowieka przemysłu na świecie.

Wg Henrego Forda sukces w zarządzaniu to przede wszystkim umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzenia na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy, jak i własnej. Wyznawał zasadę, że nic nie jest szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko uda się rozłożyć pracę na etapy; porażka zaś daje możliwość rozpoczęcia na nowo w sposób lepiej przemyślany. Uważał, że każdy, kto przestaje się uczyć, szybko się starzeje – bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat – ponieważ w ciągłym kształceniu widział potencjał. Wola jest jednym z aktywów, zdecydowany człowiek uzyskać może prawie wszystko.

„Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – to oznacza, że jej koniec jest blisko”.

 

John D. Rockefeller i jego rodzina

Historia amerykańskiej rodziny przedsiębiorców i filantropów pochodzenia niemieckiego rozpoczyna się z osobą Johna D. Rockefellera, który wraz ze swym bratem Williamem założył jedno z największych przedsiębiorstw przemysłu naftowego Standard Oil Co. Firma w maksymalnym rozkwicie, przypadającym na przełom XIX i XX wieku, w 1880 r. przerabiali 95% ropy naftowej wydobywanej w Stanach Zjednoczonych. Rodzina ta znana jest w USA ze współpracy finansowej z bankiem Chase Manhattan Bank, teraz JP Morgan Chase.

 

Zasady zarządzania według Johna Rockefellera

 

1. Bądź dokładny, sprawdzaj siebie i wszystkich, którzy wykonują ważną dla ciebie pracę. Nie odpuszczaj drobiazgów, one mogą cię wynieść na szczyt albo spowodować upadek firmy.

2. Zanim podejmiesz decyzję, zbieraj jak najwięcej informacji. Nie wstydź się pytać, dociekaj, nie daj się zbywać ogólnikami. Odwaga pomaga w takich sytuacjach, ćwicz w sobie tę cechę, sprzyja zdobywaniu wiedzy.

3. Przyjmij zasadę, że liczy się każdy drobiazg, każdy detal, każdy grosz. Drobina to drobiazg, milion drobin do ogrom; cent to tyle co nic, miliony centów to fortuna!

4. Licz na siebie, przede wszystkim szukaj oparcia we własnej sile, wierze w sukces, przekonaniu, że jesteś stworzony do wielkich celów. To jest twój napęd, bez niego nie dasz rady zrobić kroku do przodu i stać się przykładem dla własnego zespołu.

5. Bądź dyskretny, zastanów się kilka razy, zanim coś istotnego powiesz komuś ważnemu. Wysłuchuj innych , ale reaguj chłodno, bez emocji, tak jakby cię to nie dotyczyło.

6. Prawie na końcu, ale też ważna: pracowitość.

7. Nigdy nie idź za stadem! To, że w jakiejś dziedzinie sukces odniosło wiele firm, znaczy tylko tyle, że powinieneś szukać swojej szansy… gdzie indziej. Sprawdź źródła ich sukcesów, zobacz swoje mocne strony, popatrz na wasze otoczenie – rozważaj, analizuj, porównuj – na pewno zobaczysz właściwy kierunek. Nie przejmuj się wtedy uwagami sceptyków, oni potrafią tylko wątpić.

Autor: Sara Wola

Anna Kapuścińska 11-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text