Województwo mazowieckie

Minister kultury i dziedzictwa narodowego z wizytą w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 maj-31 sierpień 2015
ilustracja

Powstanie Muzeum Historii Miasta Radomia jest najnowsza inicjatywą władz Radomia razem z władzami Mazowsza w kwestii kultury. Minister Małgorzata Omilianowska sprawdzała, jak układa się współpraca władz miasta z władzami Mazowsza oraz obejrzała kamienicę Deskurów, w której ma powstać nowe muzeum. Ministerstwo kultury może wesprzeć finansowo remont wspomnianego budynku.

W ostatnich dniach Radom odwiedziła minister kultury, Małgorzata Omilanowska. Jak zaznaczyła, od czasu objęcia resortu wizytuje nie tylko placówki kultury zarządzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), lecz także stara się zobaczyć obiekty nie podlegające ministerstwu, które jednak są ważne i znaczące na kulturalnej mapie Polski, tyle tylko, że usytuowane z dala od uczęszczanych tras. Stąd też jej wizyta w Radomiu, który może się poszczycić jedną z największych w Polsce kolekcji sztuki współczesnej, która właśnie jest przenoszona do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” z Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Minister Omilanowska odwiedziła także Zespół Szkół Muzycznych i Zespół Szkół Plastycznych, gdyż szkoły artystyczne podlegają jej ministerstwu, a w przypadku tych dwóch placówek, MKiDN dał pieniądze na budowę siedziby szkoły muzycznej, zaś  szkoła plastyczna otrzymała środki na rozbudowę. Małgorzata Omilanowska mogła wreszcie zobaczyć jak zostały spożytkowane ministerialne pieniądze. Najpierw jednak minister kultury spotkała się z władzami Radomia w celu omówienia pomysłu związanego z utworzeniem Muzeum Historii Miasta. Władze Radomia przymierzają się do utworzenia tej placówki w zrujnowanym w tej chwili kwartale kamienic Rynek – Rwańska – plac przy farze Grodzka. Prezydent Radomia, Radosław Witkowski chce ratować ten obiekt, a także nadać mu nową funkcję kulturową. Ministerstwo z kolei, jak powiedziała minister, jest gotowe wesprzeć finansowo proces powstawania muzeum. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma możliwość przyznania dotacji zarówno na renowację kamienicy, jak i na powstanie tam wystawy stałej, jak powiedziała władzom Radomia minister Małgorzata Omilanowska.

Na pytanie, na jak wysokie dofinansowanie mógłby liczyć projekt Muzeum Historii Miasta Radomia, minister odpowiedziała, że o pieniądzach będzie można mówić dopiero wtedy, kiedy powstanie kosztorys prac. Zapewniła jednak, że nigdy nie składa pustych obietnic, a planowany obiekt będzie ciekawą atrakcją i ważnym miejscem kultury w Radomiu i w Polsce. Minister kultury obejrzała też kamienicę Deskurów, w której ma być zlokalizowane muzeum.

Małgorzata Omilianowska w rozmowie z prezydentem Witkowskim podkreśliła, że projekt muzeum, oprócz wsparcia z resortu kultury, mógłby także liczyć na dofinansowanie z budżetu sejmiku i funduszy unijnych. Wiceprezydent Radomia Karol Semik powiedział, że już podjęto pierwsze działania w celu pozyskania tych funduszy. W dodatku pierwsze kwoty na ten cel zostały zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie miasta. Minister kultury pochwaliła również radomską kolekcję sztuki współczesnej i wyraziła nadzieję, że będzie ona w nowoczesny i bezpieczny sposób eksponowana w  „Elektrowni”.

Radom ma wyjątkowe zbiory sztuki współczesnej, które systematycznie były uzupełniane po wojnie. Dzisiaj to jedna z najwartościowszych tego typu kolekcji w Polsce. Dzięki oddaniu w ubiegłym roku Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” do użytku powstała również nowa jakość wystawiennicza. Do tej pory nie było warunków lokalowych do odpowiedniego wyeksponowania tych dzieł. Nowe muzeum pozwoli na udostępnianie zbiorów odbiorcom w dużo lepszy sposób, w różnych odsłonach, o czym także rozmawiała minister z władzami miast i „Elektrowni”.

Planowane Muzeum Historii Miasta Radomia byłoby wspaniałym uzupełnieniem radomskiej oferty kulturalnej. Miejmy nadzieję, że plany wkrótce się zmaterializują, budynki zostaną wyremontowane i zagości w nich ekspozycja dotycząca bogatej historii Radomia. 

Kamil Sznyrowski 30-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text