Województwo mazowieckie

Mikrodotacje dla NGO
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 7 marzec-15 czerwiec 2015
ilustracja

Młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i samopomocowe z Mazowsza mogą ubiegać się o mikrodotacje na swoje projekty – nawet do 5 tys. zł.

To już druga edycja konkursu FIO – Mazowsze Lokalnie (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich).To zarówno szansa na promocję  działalności NGO, jak i realne wsparcie działań, które polepszają współpracę mieszkańców województwa. W tym roku na ciekawe projekty organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych z Mazowsza czeka więcej środków, bo prawie 800 tys. zł. Zmianą jest też rozgraniczenie typów działań. Dotacje przeznaczone będą w większym stopniu (aż 70 proc. wszystkich środków) na inicjatywy oddolne, ale po części również na wsparcie rozwoju organizacji (30 proc. i na te dotacje mogą liczyć tylko młode organizacje pozarządowe). 

Zgłaszanie wniosków odbywa się w dwóch terminach – na inicjatywy oddolne trwa od 16 do 30 marca, a od 13 kwietnia do 4 maja będzie można ubiegać się o wsparcie na projekty rozwój organizacji.

Koordynator programu FIO – Mazowsze Lokalnie Daniel Prędkopowicz wyjaśnia, że ideą wsparcia jest odpowiedź na zmiany w sektorze obywatelskim, w którym nieformalne inicjatywy oddolne odgrywają coraz większą rolę. Stąd tak duża kwota na tego typu działania. Jednocześnie organizatorzy mają świadomość tego, że młodym NGO trudno jest konkurować z dużymi, dłużej istniejącymi organizacjami pozarządowymi. Dlatego w konkursie zostało wyodrębnione wsparcie na rozwój tych rozpoczynających działalność – fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych. Dofinansowanie będzie można uzyskać np. na zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, na pokrycie kosztów adaptacji lokalu, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, ale też na pomoc w opracowaniu długofalowych (co najmniej 12-miesięcznych) merytorycznych planów rozwoju. Koszt pomocy na opracowanie takiego planu nie może być wyższy niż 10 proc. mikrodotacji.
Zmianą jest też uproszczenie wniosku – tak, by ci, którzy są chętni do działania, a nie mają doświadczenia w pisaniu projektów, mogli ubiegać się o wsparcie na realizację swoich pomysłów. Dokumenty aplikacyjne w przypadku inicjatyw oddolnych to dwustronicowa tzw. fiszka z miejscem na krótki i konkretny opis działań. Nie trzeba w niej podawać szczegółowego budżetu oraz harmonogramu. Szczegóły będzie można zaprezentować podczas II etapu – przed komisją konkursową, w trakcie krótkiego, ok. 5-minutowego wystąpienia. 

Młode organizacje ubiegające się o środki na swój rozwój muszą przedstawić skrócony plan własnego rozwoju. To wystarczy do oceny merytorycznej projektu, nie będą więc stawały przed komisją.

Programowi FIO – Mazowsze Lokalnie towarzyszyć będzie cykl webinariów oraz seminariów w subregionach województwa. Poza tym realizatorzy projektów będą mogli wziąć udział w konkursie „Opowiedz o swoim projekcie” na najlepszy materiał promocyjny przeprowadzonych działań. Operatorami konkursu są Fundacja Fundusz Współpracy, wspólnie ze Stowarzyszeniem BORIS i Stowarzyszeniem Europa i My.

Środki na dotacje pochodzą z budżetu państwa.

Więcej informacji, w tym regulamin, harmonogram oraz dokumenty aplikacyjne można znaleźć na stronie FIO – Mazowsze Lokalnie.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 9-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text