Województwo mazowieckie

Migrena – można z nią walczyć i zmniejszać towarzyszący jej ból
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

Migrena dotyka 15% mężczyzn i 35 % kobiet. W około 5% migrena występuje również u dzieci.

Skąd się bierze?

Chociaż dolegliwości migrenowe dotykały już Chopina, Nobla czy Paskala, do dnia dzisiejszego nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co tak naprawdę je wywołuje. Wiadomo jednak, co może sprzyjać jej występowaniu. Długie napięcie wywołane stresem, znaczny wysiłek fizyczny, niedostateczna ilość snu, brak prawidłowo zbilansowanej diety, gwałtowne zmiany temperatury, wahania ciśnienia, dym papierosowy, alkohol.

Objawy

Ból podczas migreny jest dużo silniejszy niż zwykły ból głowy. Zazwyczaj występuje jednostronny pulsujący ból głowy i trwa maksymalnie do siedemdziesięciu dwóch godzin. Jednak u niektórych osób migrena trwa nawet przez kilka dni. Drażni wówczas światło, otaczające dźwięki, a także zapachy. Ostry ból głowy i towarzyszące mu pozostałe dolegliwości niejednokrotnie doprowadzają do wymiotów.

Rodzaje migreny

  • oczna – ból w oczodołach, towarzyszą mu także zaburzenia widzenia; zmniejsza się ostrość widzenia, dokuczają wymioty z nudnościami;
  • okoporaźna –ból głowy z porażeniem mięśni okoruchowych, powodujący opadanie powiek;
  • porażenna – pulsujące bóle głowy, często powiązane z parastazją, afazją, niedowład.
  • stan migrenowy – migrena trwająca ponad siedemdziesiąt dwie godziny, narastające wymioty, odwodniające organizm, liczne zaczerwienienia, nadmierna potliwość zlokalizowana na twarzy,
  • śnieg optyczny, ciągła aura migrenowa, często bez bólu głowy
  • aurowa, trwająca maksymalnie trzy godziny, z bólem głowy, porażeniem wzroku, bezwładem rąk, nudnościami,
  • menstruacyjna, migrena bez aury, występuje kilka dni przed miesiączką, powodem mogą być zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne.

Jak sobie pomóc?

Każdy, kto kiedyś przeszedł atak migrenowy, zdaje sobie sprawę z potęgi bólu. Wie, że z migreną ciężko normalnie funkcjonować. Ból jest tak silny, że ciężko wykonywać podstawowe czynności. Każdy stukot, intensywny zapach wywołuje i potęguje ból, nudności. Ciężko przetrwać każdą godzinę, nie wspominając o jednym a niekiedy kilku dniach z migreną. Osoby znające potęgę tego bólu, często chcą się chronić przed następnym atakiem i zapobiegawczo łykają tabletki przeciwbólowe. Dochodzi do sytuacji, że każdy dzień zaczynają od środka przeciwbólowego. Niestety codziennie spożywanie środków przeciwbólowych doprowadza do uodpornienia się organizmu na ich substancje czynną. Uzależniamy organizm od codziennej dawki leków, niszcząc w ten sposób wątrobę i nerki.

Jednak jeśli migrena nas dopadnie, warto ograniczyć czynniki, które wzmogą ból i pogorszą samopoczucie. Należy przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu (z powodu światłowstrętu), zrezygnować w tym czasie z telewizji i radia. Przy ataku migreny potrzebujemy odpoczynku i relaksu i ciszy.

Bóle możemy zmniejszać przy pomocy środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, a jeśli one nie pomagają, warto sięgnąć po leki wydawane na receptę, tryptany spowalniające zapalenie. Dodatkowo zaleca się magnez w dawce 600 miligramów na dobę wraz z witaminą B2. Przy pojawiających się częstych wymiotach, warto sięgnąć po preparaty łagodzące odruch wymiotny.

Dolegliwości migrenowe zmniejsza również szereg dostępnych często w zasięgu ręki roślin czy owoców. Możemy zrobić sobie inhalację z olejku lawendowego, który ogranicza prawie w siedemdziesięciu procentach ból wywołany migreną. Doskonały będzie napój z imbiru połączonego z goździkami (goździki posiadają właściwości przeciwbólowe, imbir zmniejsza dolegliwości wymiotne). Napar słodzimy miodem i ciepły wypijamy. Świetnie sprawdzi się też napar przyrządzony z lipy bądź werbeny cytrynowej. W ich składzie znajduje się glikozyd, posiadająca drogocenną moc w walce z bólem migrenowym. Warto wypróbować masaż z olejkami eterycznymi mięty czy lawendy. Nie zapominajmy o wypijaniu dostatecznej ilości wody. Odpowiednia dzienna dawka wypitej dla organizmu to 2,5 litra. Nie wliczamy w to kawy czy herbaty, które nie nawadniają organizmu, a wypłukują z niego wodę. Odwodnienie jest sprzymierzeńcem ataków migrenowych.

Migrena jest chorobą, której nie da się wyleczyć. Możemy jedynie zacząć prowadzić obserwacje i notatki, które pozwolą nam w określeniu objawów poprzedzających atak migrenowy.

Izabela Wieczorkowska 12-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text