Województwo mazowieckie

Mińsk kusi turystów
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 21 maj-31 sierpień 2015
ilustracja

Mińsk Mazowiecki walczy o turystów. Samorząd właśnie kończy realizację projektu, który zagwarantuje przyjezdnym wiele atrakcji. Nowy szlak turystyczny, pokazy światło-dźwięk przy fontannie w Parku Dernałowiczów oraz miejskie siłownie to tylko niektóre z nich. Na gości i mieszkańców czeka jeszcze wiele innych niespodzianek. Ta warta ponad 2 mln zł inwestycja otrzyma prawie 700 tys. zł wsparcia z Unii Europejskiej.

Pokazy fontann nie tylko w Warszawie

Realizację projektu podzielono na dziewięć dużych zadań, z których większość została już zakończona. Najważniejszym z nich była przebudowa placu przy zabytkowym Pałacu Dernałowiczów, w którym mieści się obecnie Miejski Dom Kultury. Odnowiono centralną alejkę oraz plac na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Zamontowano również oświetlenie. Pojawiły się ławeczki oraz nowe rośliny. Tzw. wisienką na torcie jest wkomponowana w płytę placu nowoczesna fontanna. Specjalna instalacja umożliwi realizację cyklicznych spektakli świetlno-dźwiękowych z wykorzystaniem strumienia wody. Mieszkańcy Mińska nie muszą już wyjeżdżać do stolicy, by podziwiać pokaz fontann. Tym bardziej, że będą się one odbywać trzy razy dziennie, przez siedem dni w tygodniu.

- Wybudowaliśmy piękną fontannę ze światłem i dźwiękiem przed naszym domem kultury, przed Pałacem Dernałowiczów. Mieszkańcy już dziś z niego korzystają. Bardzo licznie. Przede wszystkim małe dzieci, które wbiegają do fontanny i nie przeraża ich ta zimna woda. Korzystają z tego zarówno w upalne dni, jak i w inne po to, żeby móc przysiąść się, zrelaksować, odpocząć. Cała fontanna położona jest w naszym pięknym parku, pełnym zieleni, drzew – podkreśla burmistrz Mińska Mazowieckiego, Marcin Tomasz Jakubowski.

Fitness na świeżym powietrzu

Ponadto w Mińsku powstały dwa zielone miejsca do wypoczynku. Zasadzono tu drzewa, krzewy, byliny i kwiaty. Natomiast z myślą o miłośnikach sportu zbudowano pięć plenerowych siłowni miejskich, z których każda wyposażona jest w cztery specjalistyczne urządzenia.

Na tym jednak nie kończą się sportowe atrakcje. Wyznaczono bowiem szlak turystyczny „Kultralno-sportowy Mińsk Mazowiecki”, który biegnie niemal przez pół miasta. Łączy tym samym aquapark z lodowiskiem i boiskiem sportowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji po południowo-zachodniej stronie ze stadionem sportowym po północno-wschodniej stronie Mińska.

- Pięć takich siłowni powstało na terenie miasta. Są połączone trasą turystyczną. Także można sobie zrobić prawdziwy maraton fitness od siłowni do siłowni, korzystając z ich walorów. Całość siłowni opracował i również pokazuje nam, jak na nich ćwiczyć nasz mistrz Europy w kulturystyce pan Albert Szczygielski, zasłużony obywatel Mińska Mazowieckiego. Tak więc wszystko ma swoje smaczki – dodaje burmistrz Jakubowski.

„Info-turystyczne” przystanki

Ciekawym rozwiązaniem są umieszczone na mińskich przystankach komunikacyjnych plakaty informujące o atrakcjach historycznych, kulturalnych i artystycznych miasta. Inicjatorem tego innowacyjnego w skali kraju zadania jest Miejski Dom Kultury. Z plakatów dowiemy się nie tylko, co warto zobaczyć, ale też jak z tych atrakcji możemy skorzystać. Pierwsze przystanki na ul. Kościuszki, Kazikowskiego i Placu Dworcowym już działają. Na otwarcie czekają kolejne. Dopełnieniem tego typu działań jest utworzenie dwóch punktów obsługi turystów – w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Muzeum Ziemi Mińskiej.

W Bibliotece na ciekawskich czekają przewodniki i informatory. Nie zabraknie też stanowiska komputerowego, które umożliwi skorzystanie z informacji turystycznej na nowopowstałej stronie www.turystycznyminsk.pl Korzystając z niej turysta będzie mógł wyznaczyć sobie trasę podróży, zarezerwować on-line wycieczkę z przewodnikiem albo skontaktować się z najbliższymi. W Muzeum natomiast czekać będzie pracownik PTTK, który pomoże zorganizować zwiedzanie Mińska.

Koniec już niedługo

Realizacja inwestycji dobiega końca dlatego kolejnym krokiem będzie promocja projektu. Jednym z jej elementów jest wydanie przewodnika „Rowerowa obwodnica Mińska Mazowieckiego”. Ponadto w parku, w okolicy fontann, powstaną miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Przy szlaku „Kulturalno-sportowy Mińsk Mazowiecki” pojawią się natomiast stojaki rowerowe. Dwa w sąsiedztwie stadionu miejskiego, jeden przy siłowni plenerowej w okolicy dworca PKS oraz jeden przy stadionie na ul. Budowlanej. Z pewnością przydadzą się podczas rajdu rowerowego, który odbędzie się w ramach projektu już niedługo, bo 13 czerwca br.

Współpraca buduje

Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa, gdyby nie kooperacja czterech instytucji. W projekt zaangażowały się Miasto Mińsk Mazowiecki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Elcia 

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 18-5-2015

Źródło: www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text