Województwo mazowieckie

Międzynarodowa matura już w Płocku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 kwiecień-31 lipiec 2015
ilustracja

Młodzież z  Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku może już zdawać międzynarodową maturę. Na Mazowszu to trzecia szkoła publiczna, której uczniowie mają taką możliwość. 

Szkoła uzyskała certyfikat Diploma Programme International Baccalaureate po czterech latach starań. Od września zacznie funkcjonować oddział IB, który będzie przygotowywał uczniów do zdania tej matury. Program IB obejmuje 2 lata. Młodzież będzie mogła sama wybrać przedmioty do nauki w ramach kilku grup:

grupa I – język ojczysty

grupa II – języki obce: angielski obowiązkowo i do wyboru włoski, niemiecki lub francuski

grupa III – nauki społeczne (tu wybór między historią lub geografią)

grupa IV – nauki eksperymentalne (do wyboru biologia, fizyka lub chemia)

grupa V – matematyka

grupa VI – przedmioty artystyczne (w przypadku Jagiellonki uczniowie będą musieli wybrać jeden przedmiot z grup II–IV).

Poza nauką teorii bardzo duży nacisk ma być położony na umiejętności praktyczne.

W nowo utworzonym oddziale będzie się uczyć 15 osób. Aby dostać się do programu, należy ukończyć pierwszą klasę liceum i zdać egzamin rekrutacyjny. Dlaczego dopiero po pierwszej klasie? Dlatego, że nauka w ramach programu trwa dwa lata. W Jagiellonce dziś funkcjonuje już klasa pre-IB przygotowująca uczniów do wspomnianego projektu IB. 

Aby ukończyć oddział IB, uczniowie będą zobowiązani do napisania pracy dyplomowej oraz zaliczenia programu CAS (tu przykładowo czynności charytatywne). Na międzynarodowej maturze można będzie zdobyć 45 punktów, z czego do zaliczenia niezbędne są 24 punkty.

Początki programu IB sięgają 1962 roku, kiedy to w Międzynarodowej Szkole w Genewie powstała organizacja Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Organization).

Międzynarodowa matura jest szansą dla wszystkich tych, którzy chcą studiować za granicą, ponieważ dyplom IB uznaje wiele szkół na świecie. W Polsce program IB funkcjonuje w ponad 30 szkołach.

 

Joanna Gruchała - Kominek 14-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text