Województwo mazowieckie

Mazowszenie! Na rowery!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 maj 2015
ilustracja

Władze Mazowsza zapowiadają powstanie sieci dróg rowerowych, łączących największe atrakcje turystyczne regionu radomskiego - zapowiadają władze Mazowsza. Jest to właściwa inicjatywa, zwłaszcza że jazda na rowerze znowu jest w modzie, a liczne sklepy i komisy oferują coraz lepsze oraz nowocześniejsze i droższe rowery. Rośnie także import używanych rowerów z krajów Beneluxu. 

Puszczyki

„Ścieżki Puszczyka” to projekt, który samorządom Radomia i miejscowości dawnego województwa. radomskiego proponuje sejmik Mazowsza. Chodzi o budowę systemu ścieżek rowerowych na terenie kilku powiatów. Na trasach dla rowerów, prowadzących do ciekawych historycznie czy atrakcyjnych turystycznie miejsc, powstałaby w ramach niego również infrastruktura: miejsca na grilla, toalety, parkingi dla rowerów itp.

Wspólnymi siłami

Idea „Ścieżek Puszczyka” przypomina nieco wcześniejsze boiska „Orlik”, jak powiedział nam wicemarszałek Mazowsza, Leszek Ruszczyk. Część pieniędzy na ich budowę przekazałoby Ministerstwo Sportu w ramach rozwoju bazy sportowej, a samorząd Mazowsza wsparłby samorządy lokalne. Tereny, na których wybudowane zostałyby ścieżki i baza noclegowa, mają z kolei przekazać Lasy Państwowe. Projektowaniem przebiegu tras zajmuje się Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego, w którym są zatrudnieni także członkowie Bractwa Rowerowego. Jest to bardzo korzystne, gdyż inwestorzy chcą, aby wybudowane ścieżki uczęszczane były przez rowerzystów, a nie zarastały trawą. Dlatego właściwe zaplanowanie tras jest takie ważne.

Atrakcyjnym tropem

Na trasie mają się znaleźć wszystkie największe atrakcje turystyczne regionu. Kolejną ważną kwestią związaną ze ścieżkami rowerowymi jest uwzględnienie ich walorów edukacyjnych i przygotowanie odpowiednich informacji. Ścieżki rowerowe mogą i powinny być połączone ze ścieżkami edukacyjnymi. W projekcie założono również stworzenie bazy noclegowej i gastronomicznej, aby możliwe było korzystanie z nich przez całe rodziny w czasie weekendowych wypadów rowerowych, z możliwością przenocowania na trasie. Tutaj pojawiają się szanse dla lokalnych inwestorów, którzy mogą w sąsiedztwie tras budować lokale noclegowe i gastronomiczne.

Czas na decyzje

 W sprawie „Ścieżek Puszczyka” urząd marszałkowski zorganizował spotkanie z władzami wszystkich gmin byłego województwa radomskiego. Pierwszym, który zadeklarował chęć udziału w projekcie, jest wójt gminy Jedlnia-Letnisko, Piotr Leśnowolski. Wiąże on z nimi duże nadzieje, bo program „puszczyków” daje szansę na sfinansowanie inwestycji. Projekt trasy pieszo-rowerowej, która umożliwiłaby komunikację rowerową na trasie Radom–Siczki–Jedlnia oraz pieszych w Rajcu czy Antoniówce, jest już gotowy od 2012 roku. Pozostali włodarze okolicznych gmin na razie zastanawiają się nad „puszczykami”. Wkrótce okaże się, czy projekt chwyci.

Na rowery!

Jedno jest pewne - turystyka rowerowa przeżywa odrodzenie, zarówno ze względów praktycznych, jak i zdrowotnych. Coraz więcej dzieci, młodzieży i starszych korzysta także z rowerów do przemieszczania się w miastach, gdzie stworzono sieć ścieżek dla rowerzystów. W związku z tym zwiększył się popyt na rowery - począwszy od prostych i tanich modeli, a skończywszy na modelach nowoczesnych i bardzo drogich. Alternatywą dla nowych rowerów są oczywiście rowery używane sprowadzane z krajów, gdzie te pojazdy od dawna są bardzo modne, czyli z Belgii, Holandii i innych krajów.

Wielu lokalnych włodarzy przed przystąpieniem do projektu i wspólnego ustalenia terminów musi najpierw skontaktować się z liderem projektu, którym jest prezydent Radomia, Radosław Witkowski. Jeśli „puszczyki” sprawdzą się w regionie radomskim, program zostanie wdrożony na terenie całego Mazowsza.

Kamil Sznyrowski 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text