Województwo mazowieckie

Mazowsze krainą dworków – ziemia płońska i ciechanowska
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od ziemi płońskiej. Pierwszy dwór, który odwiedzamy, leży w miejscowości Dobrska. Powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Jego styl można określić jako neorenesansowy. To budynek parterowy, z poddaszem pełniącym kiedyś funkcje mieszkalne. Pośrodku frontowej elewacji widnieje trójkątna lukarna. Przez wiele lat istniała tu szkoła – w tym czasie obiekt popadł w ruinę. Dziś użytkowana jest tylko jego część. Kolejną miejscowością na naszej trasie jest Zaborowo, gdzie znajduje się XIX-wieczny dworek, a raczej jego pozostałości. Prawdopodobnie wniesiony został dla rodziny Kadłubowskich. Nieco dalej, we wsi Skrzynki, możemy zwiedzić kolejny XIX-wieczny murowany zabytek. Patrząc na niego od frontu, widzimy wysuniętą środkową część, na której opiera się balkon. Zwieńczony jest trójkątnym szczytem. Cennym budynkiem może poszczycić się szkoła podstawowa w niedalekim Chociszewie. Tamtejszy dwór został wybudowany pod koniec XIX wieku prawdopodobnie dla rodziny Lewockich. Ma on wiele elementów stylu klasycystycznego. Jak większość obiektów tego typu, posiada środkowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem. Ostatnim miejscem w tym regionie, do którego zajrzymy , jest wieś Mystkowo w gminie Baboszewo. Tu na początku XX wieku wybudowano budynek stylu dworskiego. W czasach II wojny światowej mieścił się w nim posterunek żandarmerii okupanta.

Nasze poszukiwanie przenosimy na tereny ziemi ciechanowskiej. W gminie Regimin, znajduje się wieś Klice. Tu w XVIII wieku powstał drewniano-murowany dwór. Z przodu budynku widać portyk z kolumnami, które podtrzymują balkon znajdujący się na poddaszu. Nad tarasem widnieje szczyt w kształcie trójkąta. Na tym samym terenie napotkamy wieś Szulmierz z XIX-wiecznym dworem. Jego forma jest nieregularna, sprawia wrażenie jakby składała się z kilku budynków. Środkowa część zabytku jest dwupiętrowa, pozostałe elementy parterowe. W budynku tym gościł Stefan Żeromski, o czym przypominają pamiątkowa tablica oraz pomnik. W gminie Sońsk, a dokładniej we wsi Koźniewo Wielkie, odnajdujemy kolejny dwór. Pochodzi on z XVIII wieku i reprezentuje styl późnego baroku. Dziś znajduje się tu szkoła podstawowa. W miejscowości Ujazdowo znajduje się natomiast otoczony parkiem dwór zbudowany w 1929 roku. Pierwszym jego posiadaczem był Stefan Komierowski. Z każdej strony budynku widać lukarny z trójkątnymi szczytami. Równie interesujący zabytek z XVIII wieku odnajdujemy w miejscowości Pawłowo. To drewniany budynek o konstrukcji zrębowej.

Na interesującym nas terenie można spotkać również inne dwory lub ich ruiny. Wystarczy wymienić m.in.: Bardonki, Koziczyn, Koźniewo Wielkie, Morawka, Baboszewo, Bogusławice, Kraśniewo, Kuchary – Skotniki, Szczytno oraz Żukowo-Wawrzonki. A to nie wszystko.

Zapraszamy na wycieczkę objazdową po Mazowszu w poszukiwaniu innych historycznych budynków.

 

Źródło: Tadeusz S. Jaroszewski, Marek Gierlach, Po pałacach i dworkach Mazowsza, Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1995.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text