Województwo mazowieckie

Mazowsze kopie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19-31 lipiec 2015
ilustracja

Rozpoczęcie okresu wakacyjnego to również początek sezonu ogórkowego w polskich ligach piłkarskich. Trwają spekulacje transferowe, a tymczasem piłkarze powracali z urlopów i rozpoczęli przygotowania do kolejnych rozgrywek, także na Mazowszu.

   W dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych województwo mazowieckie reprezentują cztery drużyny. W I lidze są to: Pogoń Siedlce, Wisła Płock i Dolcan Ząbki. Rodzynkiem w Ekstraklasie pozostaje Legia Warszawa. Rodzynkiem, ale najwyższej jakości, albowiem w zeszłym sezonie „Stołeczni” wywalczyli wicemistrzostwo Polski. W Legii trwa właśnie przebudowa drużyny. Pożegnano się z krnąbrnymi i przepłaconymi zagranicznymi gwiazdami: Portugalczykiem Orlando Sa, Brazylijczykiem z cypryjskim paszportem Dossą Juniorem, Hiszpanem Inakim Astizem oraz z Brazylijczykiem Helio Pinto. Bliski odejścia z klubu jest również słowacki mega talent Ondrej Duda. Inter Mediolan oferuje za niego 5 milionów euro! W ich miejsce pozyskani mają być nowi, bardziej wartościowi dla Legii piłkarze. Do drużyny dołączył już nowy stoper, reprezentant Polski Michał Pazdan.

   Mimo zajęcia drugiego miejsca w poprzednim sezonie, wśród kibiców panuje ogromne niezadowolenie, że „Legionistom” nie udało się obronić tytułu mistrzowskiego. W tym sezonie apetyty również są spore. Legia chce walczyć o mistrzostwo, zdobycie krajowego pucharu oraz wyjście z fazy grupowej Ligi Europy. Czas pokaże, czy piłkarze spełnią oczekiwania sympatyków i zarządu klubu, a myślę, że także swoje.

   Wisła Płock do końca walczyła o awans do Ekstraklasy. Brak sukcesu pociągnął za sobą odejście wielu znaczących piłkarzy. W ich miejsce nie pozyskano jeszcze godnych zmienników. Trudno przewidzieć, czy w tym sezonie „Nafciarze” również powalczą o promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. Tym bardziej, że do Jagielloni Białystok sprzedano najlepszego zawodnika - Jacka Góralczyka.

   Dobre  nastroje panują natomiast w podwarszawskich Ząbkach, gdzie swoje mecze rozgrywa miejscowy Dolcan. Ta drużyna ma za sobą kolejny udany sezon. Zajęcie przez nią szóstego miejsca w lidze należy traktować w kategorii sukcesu. Był to drugi najlepszy wynik w historii klubu. Lepiej było tylko w sezonie 2013/2014,  gdy Dolcanowi udało się osiągnąć trzecie miejsce. Także teraz  piłkarze z Ząbek zapewne do końca będą walczyć o lokatę na podium.

   Na przeciwnym biegunie do powyższych drużyn znajduje się ekipa Pogoni Siedlce, która dopiero po wygranych barażach z Rakowem Częstochowa zdołała utrzymać się w 1 lidze. Nowym szkoleniowcem został 44 letni Marcin Sasal, którego doświadczenie, mimo młodego wieku, jak na trenera pierwszego zespołu, będzie bezcenne. Drużyna z Siedlec znów zawalczy o utrzymanie statusu pierwszoligowca.

   W nowym sezonie będziemy mocno kibicować wszystkim naszym reprezentantom. Mamy nadzieję, że do Legii Warszawa dołączą inne klub z naszego regionu. Być może szansą na zwiększenie tego grona jest odrodzenie Polonii Warszawa. Pierwszego powojennego Mistrza Polski właśnie wykupili nowi właściciele, z byłym selekcjonerem reprezentacji Polski Jerzym Engelem na czele. Ten wieloletni trener i działacz Polonii liczy na rychły powrót do Ekstraklasy. Czas pokaże, czy ten projekt zakończy się powodzeniem. Dla dobra całej mazowieckiej piłki dobrze by było, gdyby tak właśnie się stało. Nic nie może się bowiem równać emocjom z meczem derbowym, czyli pojedynkiem dwóch drużyn z jednego miasta. Jedno jest pewne, kolejny sezon najpopularniejszego sportu świata jest już tuż tuż. Zapinamy zatem pasy i startujemy!

Marcin Groszewski

Marcin Groszewski 19-7-2015

Źródło fot. pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text