Województwo mazowieckie

Mazowsze Kraina zabytków – ratusz w Płocku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Ratusz w Płocku jest nie tylko zabytkiem, ale również odzwierciedla kształtujące się w XVIII i XIX wieku polskie rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne dotyczące przestrzennego rozwoju miast. Obiekt ten składa się z trzech budynków powstałych w różnym czasie i stylu. Najpierw powstała środkowa część magistratu. Następnie, z biegiem lat, wzniesiono budynki po jej lewej i prawej stronie. Centralny element ratusza ma charakter neoklasycystyczny. Tu znajduje się wieża z tarasem i zegarem, pełniąca dawniej funkcje obserwacyjne.

Obecny ratusz jest drugim budynkiem tego przeznaczenia w mieście. Pierwszy powstał w XV wieku na samym środku Starego Rynku. Zaraz po jego rozbiórce przystąpiono do budowy nowej siedziby władz miejskich. Zakupiono plac z parterowym budynkiem pochodzącym z początku XIX wieku. Lokalizacja ta różniła się od planowanej. Nabyty obiekt mieścił się w części środkowej zachodniej pierzei rynku. Budowa nowego ratusza rozpoczęła się w 1824 roku i trwała rok. Pierwotnie budynek ten powstał na planie niemalże kwadratowym. Od frontu widniały półkolumny jońskie, trójkątny szczyt, dekoracyjna attyka oraz drewniana wieżyczka. W 1838 roku istniejący ratusz okazał się zbyt mały, aby pełnić swoje funkcje. W związku z tym dokupiono budynki sąsiadujące od strony południowej i zaadaptowano je na nowe cele. Ważnym momentem dla ratusza był moment całkowitego przyłączenia nowych obiektów do już istniejącego. Miało to miejsce w latach 1850–1854. Następnie władze postanowiły dokonać kolejnej rozbudowy ratusza. W związku z tym w 1928 roku od Joanny i Witolda Popkowskich kupiono kolejną kamienicę, tym razem sąsiadującą z dotychczasowym obiektem od strony północnej. Ze względu na trudności finansowe miasta prace adaptacyjne przeprowadzono dopiero pod koniec okresu międzywojennego. Ze względu na powstałą asymetrię powstały również plany budowy budynku dołączonego do ratusza od strony południowej.

Dziś obiekt ten stanowi pewną jedność i bez znajomości historii tego miejsca trudno odgadnąć, że poszczególne jego części powstawały jako odrębnie.

Będąc w Płocku, warto odwiedzić to miejsce. Zapraszamy!

Anna Kapuścińska 31-1-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: MarianSołtysiak, Ratusz w Płocku, Płock 1981.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text