Województwo mazowieckie

Mazowiecki niezbędnik filmowca
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 maj 2015-18 maj 2016
ilustracja

Jesteś filmowcem szukającym oryginalnych, zachwycających plenerów do realizacji swojej produkcji? Nie masz pomysłów albo masz ich za dużo? Nie wiesz, gdzie szukać, a może masz wątpliwości, czy znajdziesz swój wymarzony plener w kraju? Mazovia Warsaw Film Commission pomoże rozwiązać twoje problemy.

Na Mazowszu nakręcono ponad 100 najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Któż nie pamięta klasycznych ujęć Wisły w okolicach podpłockiego Murzynowa w „Rejsie” Stanisława Barei, warszawskiej Pragi w ujęciach Romana Polańskiego w „Pianiście”. Jedna z kultowych scen w dziejach polskiego filmu, z nie mniej kultowych „Nocy i dni” –  scena z nenufarami – powstała na terenie obecnego rezerwatu Kulak niedaleko Kołodziąża w powiecie siedleckim – również na Mazowszu.

Wymieniać można długo. Mało tego, codziennie nie tylko Warszawa, ale wiele mniejszych miejscowości i wsi staje się plenerem dla filmów i seriali powstających na Mazowszu. Z jednej strony kosmopolityczna Warszawa z drugiej ludowe Mazowsze mogą pomieścić wiele różnych produkcji. Na Mazowszy filmowcy znajdą wszystko – miasto, nieokiełznaną przyrodę, wspaniałą architekturę. Trzeba pamiętać, że Warszawa i Mazowsze to region, który ma najwięcej do zaoferowania w zakresie infrastruktury filmowej. Potrzebny jest zatem dobry przewodnik. Taki można znaleźć na stronie Mazovia Warsaw Film Commission – http://www.mwfc.pl/.

Mazovia Warsaw Film Commission to stworzony z myślą o filmowcach bezpłatny, regionalny serwis internetowy. Misją MWFC jest tworzenie optymalnych warunków dla ekip filmowych pracującym w naszym regionie. Na stronie projektu producenci filmowi z kraju i zagranicy, którzy są zainteresowani i myślą o umieszczeniu akcji swojej produkcji filmowej w plenerach województwa mazowieckiego znajdą garść dobrych pomysłów.

W serwisie ekipy filmowe znajdą bazę lokacji, która pozwoli im na wytypowanie idealnego miejsca do planowanej produkcji. W tym momencie baza zawiera ponad kilkaset rekordów lokacji - od apteki przez bazar i bibliotekę po pole golfowe i zoo. Warto zaznaczać, że katalog mazowieckich filmowcy lokacji cały czas się powiększa.

Chcemy pomagać zarówno polskim producentom filmowym, jak i zagranicznym twórcom w wyprodukowaniu filmu w Polsce, tu u nas czy to gdzieś na Mazowszu. Zaczynamy od pokazania im ciekawych lokacji, w tym np. plenerów czy obiektów w naszym województwie. Stworzyliśmy, coś więcej niż tylko turystyczny katalog miejsc. Nasza baza lokacji powstała pod kątem wykorzystania tych miejsc właśnie w produkcjach filmowych – mówi Iwona Wujastyk, dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. – Czasami bywa tak, że dane miasto, miasteczko, określone miejsce czy konkretny budynek, czy to w Warszawie czy to Mazowszu może „grać siebie” współcześnie lub to miejsce sprzed 50 czy 100 lat albo dzięki pomysłowi producenta filmowego stać się zupełnie innym miejscem – dodaje

Drugim elementem serwisu jest baza produkcyjna. Dzięki jej wykorzystaniu ekipy filmowe mogą w szybki i skuteczny sposób wyszukać firmy, podmioty i instytucje wspierające branżę filmową w regionie, a także specjalistów zajmujących się produkcją filmową i telewizyjną na Mazowszu. Tu kontakt do siebie zostawiły m.in. firmy zajmujące się efektami specjalnymi, zdjęciami lotniczymi czy wynajmem sprzętu. Baza daje szansę skontaktowania się z kaskaderami, fotografami czy makijażystkami. Prowadzący firmy zajmujące się przemysłem filmowym mogą również w prosty sposób dodawać swoje dane do serwisu.

Mazovia Warsaw Film Commission pomaga również uzyskiwaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń np. poprzez stronę można zdobyć pozwolenie na realizację zdjęć.

Mazovia Warsaw Film Commission działa od 2013 roku w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie (dawnego Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki). Jest członkiem EUFCN. Współpracuje z Film Commission Poland.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text