Województwo mazowieckie

Majówka w sierpeckim skansenie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 24 kwiecień-7 maj 2015
ilustracja

Wszystkich tych, którzy chcą spędzić majówkę na świeżym powietrzu, zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w imprezach plenerowych. 1 maja będzie to Reymontowska Majówka w Skansenie, 3 maja zaś - Gotowanie na polanie.

Dla wszystkich, którzy chcą spędzić majówkę w aktywny sposób, muzeum przygotuje wiele gier, konkursów, pokazów i zabaw. Wszystkie będą związane z tematyką plenerów.

1 maja odbędzie się Reymontowska Majówka, czyli impreza zorganizowana z okazji 90. rocznicy wręczenia nagrody Nobla Władysławowi Stanisławowi Reymontowi. Będzie można obejrzeć wyjątkowe widowisko obrzędowe "Wesele Boryny" w wykonaniu pochodzącego z Lipiec Reymontowskich Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Władysława Reymonta.

Na polach i w zagrodach odbędą się natomiast pokazy prac gospodarskich, sadzenia ziemniaków, chodzenia na szczudłach i wiele innych. Dzień umili rozpalone ognisko, na którym będzie można upiec kiełbaskę.

Uczestnicy będą mogli sprawdzić się w szybkim obieraniu ziemniaków czy siekaniu pietruszki. Odwiedzający będą również wspólnie gotować zupę. Ciekawą atrakcją będzie konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką. Nagrody będą przyznawane w kilku kategoriach, między innymi: potrawy jarskie, przekąski, dania mięsne, desery czy napoje. W składjury wejdą goście skansenu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. 

Ciekawym wydarzeniem, tym razem muzycznym, będzie występ orkiestr dętych. Na scenie zaprezentują się: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Joniec oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Skępe.

Goście skansenu dowiedzą się także, jak ubijać masło w kierzance, prząść wełnę na kołowrotku, wycinać firanki z papieru, robić buty czy pleść wiklinowe kosze. Będą także mogli kupić naturalne i tradycyjne jedzenie, lokalne rękodzieła, rzeźby, ceramikę oraz biżuterię. 

Muzeum Wsi Mazowieckiej jest położone na obrzeżach blisko 20-tysięcznego miasta Sierpca, w bardzo dogodnym turystycznie punkcie Mazowsza. To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym można prześledzić, jak zmieniała się mazowiecka wieś na przestrzeni lat. Na terenie obejmującym ponad 60 ha zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury oraz ponad 13 000 eksponatów.

Joanna Gruchała - Kominek 24-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text