Województwo mazowieckie

Młodzież z Dąbrówki rozsławiła swoją ekogminę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 lipiec 2015-31 marzec 2016
ilustracja

Gmina Dąbrówka została Laureatem XIV Turnieju Wiedzy Turystyczno-Ekologicznej o obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. O taki zaszczytny tytuł rywalizowały grupy młodzieży z gmin leżących w okolicach zalewu.

Organizowany cyklicznie konkurs to sposób, w jaki Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego postanowił popularyzować wśród młodzieży szkolnej wiedzę o regionie. W tym roku gospodarzem turnieju był samorząd miasta Legionowo. W tej edycji – jak i w poprzednich – udział wzięło siedem drużyn z gmin: Dąbrówka, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Radzymin, Serock i Wieliszew (wszystkie wchodzą w skład Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego).

Etap regionalny poprzedziła wycieczka po obszarze gmin skupionych wokół zalewu (i zrzeszonych w związku). Była to doskonała okazja do poznania wielu miejsc – zabytków historycznych i obiektów ekologicznych, ale też miejsc takich, jak zapora w Dębem, której funkcjonowanie można było poznać na żywo.

Uczestnicy wykazali się wiedzą krajoznawczą, dotyczącą turystyki rowerowej, historii poszczególnych gmin, ale też wiedzą dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Konkurs przewidywał zadania teoretyczne i praktyczne. Do tych ostatnich należało m.in. przygotowanie hasła promującego Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego z krótkim uzasadnieniem.

Rywalizacja była zacięta. Ostatecznie I miejsce oraz rowery marki Limber – ufundowane przez Lokalną Grupę Rybacką „Zalew Zegrzyński” - zdobyła drużyna z Publicznego Gimnazjum im. T. Kościuszki w Dąbrówce (w składzie: Patrycja Szczepanik, Sandra Kryśkiewicz, Klaudia Staśkiewicz oraz Patrycja Damięcka). II miejsce i sprzęt turystyczny (namioty, śpiwory oraz latarki czołowe) wywalczyli sobie uczniowie Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 w Stanisławowie Pierwszym (w składzie: Julia Gołota, Magdalena Mazurkiewicz, Karolina Nowicka i Maria Wróbel). III miejsce zdobyła drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Chotomowie (w składzie: Katarzyna Baranowska, Maria Wojnowska, Szymon Dowierciał i Dawid Micek), która otrzymała sprzęt turystyczny: maty samopąpujące, plecaki oraz latarki czołowe. Pozostali uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy oraz nagrody za udział – zegarki sportowe.

Konkurs jest nie tylko sposobem na poznanie okolicy zalewu, specyfiki gmin należących do związku, ale też sposobem integracji młodzieży z powiązanych ze sobą gmin.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 20-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text