Województwo mazowieckie

Mława: podróż do przyszłości
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 lipiec-30 październik 2015
ilustracja

Duża, brązowa i wykonana z drzewa sosnowego – taka jest Mławska Skrzynia Czasu, do której od poniedziałku mieszkańcy Mławy mogą wkładać pamiątki, zdjęcia i listy. W listopadzie ta wyjątkowa kapsuła czasu zostanie zakopana. Za 100 lat zgromadzone w niej skarby trafią w ręce przyszłego pokolenia Mławian, którzy w ten sposób poznają losy swoich przodków.

Wybór dnia rozpoczęcia akcji nie był przypadkowy. 13 lipca bowiem Mława obchodziła swoje urodziny. Dokładnie 586 lat temu książęta mazowieccy: Siemowit V, Kazimierz II i Władysław I nadali jej prawa miejskie.

Mława nie jest pionierem w inicjowaniu tego typu akcji. Kilkaset lat temu na taki pomysł wpadli mieszkańcy Śląska. – My też chcemy zostawić zbiór pamiątek dla przyszłych Mławian. Liczę, że Mławska Skrzynia Czasu to pomysł, który wszystkim się spodoba – podkreśla burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

Biorąc pod uwagę wielkość skrzyni, zmieści się w niej około 800 artefaktów. Mogą to być listy do przyszłych mieszkańców, rodzinne pamiątki i fotografie, ważne dokumenty, a nawet nośniki informacji. Najważniejsze jest to, że składać je mogą tylko mieszkańcy Mławy oraz osoby z nią związane, np. te, które się tu urodziły.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, przesyłka od jednego mieszkańca musi zmieścić się w specjalnej kwasoodpornej kopercie formatu A4 i nie może przekroczyć grubości maksymalnie 2 cm. Każda z nich zostanie zarejestrowana w sekretariacie Burmistrza Miasta Mława w godzinach pracy urzędu. Ofiarodawcy otrzymają też specjalny certyfikat.

Oprócz rzeczy przyniesionych przez mieszkańców, w Mławskiej Skrzyni Czasu znajdą się: lista osób składających pamiątki, list od burmistrza, zdjęcie grupowe pracowników Urzędu Miasta Mława, radnych i przewodniczących osiedli wraz z podpisami, aktualne wydania lokalnej prasy oraz zdjęcia Mławy prezentujące ciekawe miejsca i zabytki oraz fotoreportaże z miejskich i powiatowych uroczystości.  Ponadto do kapsuły trafią koperty specjalne, które przygotują firmy i instytucje działające na terenie miasta.

Ta wyjątkowa podróż w czasie wzbudza spore zainteresowanie wśród Mławian.  – Muszę przyznać, że ta akcja bardzo mi się podoba. Zastanawiam się, jak na widok tych wszystkich pamiątek zareagują nasze praprawnuki. Pomyśleć, że to, co teraz dla nas jest czymś zwyczajnym, za sto lat może okazać się niezwykłym odkryciem – mówi pani Krystyna, która w Mławie mieszka od ponad 40 lat.

Zbiórka pamiątek zostanie zakończona w momencie, w którym skrzynia zostanie zapełniona. Nie później jednak niż 30 października. Uroczyste zakopanie kapsuły planowane jest na 11 listopada br. Wtedy to Mławska Skrzynia Czasu zostanie zakopana w pobliżu stylizowanej pompy wodnej, w północno-zachodnim narożniku Starego Rynku. W tym miejscu pojawi się też metalowa pokrywa ozdobiona herbem miasta, która będzie informowała o znajdującym się tu swego rodzaju skarbie. Napis „Mławska Skrzynia Czasu” oraz graniczne daty 2015 – 2115 będą przypominać obecnym i przyszłym mieszkańcom o tej niezwykłej akcji łączącej pokolenia. Klucz do skrzyni zawiśnie natomiast w gabinecie burmistrza i będzie przekazywany z biegiem lat kolejnym włodarzom miasta. 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 14-7-2015

Źródło: www.mlawa.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text