Województwo mazowieckie

Livescribe – czego to ludzie nie wymyślą!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

Jak w prosty sposób przenieść dane z papieru na komputer lub Smartfon? Czy to w ogóle  możliwe, że pisząc w notesie, to samo znajdzie się na urządzeniu mobilnym? To właśnie jest technologia XXI wieku – długopis Livescribe.

Często zdarza się, że chcemy coś bardzo szybko zapisać. Piszemy na karteczkach. Później je gubimy i całe nasze zapiski biorą w łeb. Próbujemy w notatniku w urządzeniu mobilnym, lecz nie zdążamy i również cała informacja przepada bezpowrotnie. Okazuje się, że jest na to sposób. Wystarczy, że będziemy nosić przy sobie długopis Livescribe. Właśnie takie cudo wpadło w moje ręce.

Co to jest długopis Livescribe?

Wygląda prawie jak zwyczajny długopis, z tym, że nie należy do lekkich, a wyposażenie jego daleko odbiega od zwykłego. A wyposażony jest w moduł bluetooth, dzięki któremu możemy połączyć się z naszym tabletem lub komputerem. Sygnalizuje o tym wbudowana dioda LED, która informuje nas o poziomie połączenia. Posiada bardzo czułą kamerę rejestrującą ruchy urządzenia względem punktów na papierze do 70 klatek na sekundę. Po podłączeniu do komputera dane podlegają deszyfrowaniu i po przekonwertowaniu otrzymujemy zapis z notatnika na komputerze. No i oczywiście wbudowana bateria, która jest w stanie wytrzymać około 13 godzin w trybie czuwania. Jednak podczas pisania czas pracy baterii skraca się do 8 godzin, a przy równoczesnym korzystaniu z pisania, jak i nagrywania czas ten spada do 4 godzin. Fajną sprawą jest wbudowana pamięć flash, w zależności od wersji o pojemnościach 2Gb, 4Gb lub 8Gb. W obudowie znajduje się wyświetlacz o rozdzielczości 96 na 18 pikseli, gniazdo portu micro USB oraz wejście jack 3,5mm, a także wbudowany mikrofon.

Samo urządzenie nie zadziała bez dodatków

Jak zapewne zauważyliście, długopis Livescribe to totalny universal. Jednak jego podstawowym założeniem jest przenoszenie danych zapisanych w notatniku na komputer lub urządzenie mobilne. I żeby wszystko działało poprawnie, musi być zainstalowane odpowiednie oprogramowanie na komputerze. Najlepiej program taki pobrać ze strony producenta, na przykład Livescribe Desktop, który dostępny jest dla systemów operacyjnych Windowsa oraz Macintosha. No tak, tylko co z tego, że mamy długopis i oprogramowanie, jak na zwykłej kartce nie da się tego w taki sposób zapisać, żeby zostało przeniesione na komputer. No właśnie. Potrzebujemy do tego celu specjalnego notatnika z tak zwanym Dot Positionig System. Tak w skrócie i zupełnie potocznie oznacza to, że powierzchnia papieru pokryta jest niewidocznymi dla człowieka punktami, dzięki którym długopis (inaczej zwany smartpen) zapamiętuje miejsca, w których robimy notatki. Każda strona notatnika posiada na dole specjalny panel szybkiego menu, dzięki któremu jesteśmy w stanie w prosty sposób włączyć nagrywanie, odtworzyć plik audio, czy też zmienić prędkość odtwarzania. Natomiast ostatnia strona notatnika została dodatkowo wyposażona w klawiaturę QWERTY, której zadaniem jest wprowadzanie danych do ustawień smartpenu.

A jak działa w zestawie?

Przed przystąpieniem do zabawy z tym urządzeniem musimy zapamiętać, że podstawową czynnością jaką musimy wykonać jest zaprogramowanie informacji o ręce, której będziemy używali do pisania. Mianowicie chodzi o przypisanie leworęczności czy praworęczności. Notatki sporządzone przez osobę leworęczną nie zostaną poprawnie zapisane i przeniesione do komputera przy ustawieniach dla osób praworęcznych. Dodatkowo regulujemy na urządzeniu prawidłową datę i godzinę. Po wykonaniu wstępnych tych czynności możemy przystąpić do pracy z długopisem. Po uruchomieniu urządzenia zaczyna on od razu zapisywać w swojej pamięci to, co piszemy. Startuje w zaledwie kilka sekund. Wszystkie notatki, które zapisujemy w notatniku idealnie odwzorowują się nam w komputerze. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest kamera rejestrująca ruchy urządzenia względem punktów na papierze. Ciekawostką jest to, że możemy jednocześnie pisać, jak i nagrywać. Przydatne jest to w szczególności studentom czy też kursantom dokonujących jednocześnie zapisu głosowego jak i ręcznego, ażeby nic ważnego nie umknęło ich uwadze. Podstawowa zasada - podczas pisania nie zasłaniamy palcami kamery, gdyż kamera nie będzie w stanie wychwycić zapisu, a co za tym idzie nie przeniesie danych do komputera.

Reasumując

Urządzenie jest bardzo przydatne do sporządzania notatek podczas szkoleń, sympozjów naukowych, czy też wykładów. Oprócz przetwarzania tekstu pisanego na cyfrowy, smartpen umożliwia nagrywanie dźwięku, a także jakże przydatne odnajdywanie zapisanego adresu na mapie, czy utworzenie przypomnienia w kalendarzu, jeżeli zanotujemy jakieś wydarzenie uwzględniając datę i godzinę. Drugi koniec możemy użyć jako rysik do tabletu czy smartfona. Używając smartpena należy pamiętać, aby nie pisać nim zbyt szybko, ponieważ bardzo często się zdarza, że długopis nie nadąży za naszym tempem pisania i podczas przenoszenia tekstu do aplikacji wkradnie się jakiś błąd. Największą wadą jaką w moim odczuciu posiada ten produkt to to, że jest dostępny tylko na komputery z oprogramowaniem Windowsa oraz Macintosha, a w przypadku urządzeń mobilnych tylko na  iPhone’y i iPady. Wprawdzie producenci pozostałych urządzeń mobilnych z oprogramowaniem Androida czy też Windows Phone deklarują już niedługo możliwość korzystania ze smartpena na ich oprogramowaniu, ale póki co możemy obejść się tylko smakiem. Niewątpliwie dużym też  problemem jest dokupienie wkładu, czy też notesu, gdyż można tego dokonać tylko poprzez oficjalną stronę producenta. Acha, no i najważniejsze – koszt zakupu długopisu Livescribe w zestawie , to kwota rzędu 700-1200 zł, w zależności od modelu.

Tomek Olszański

t.orzelowski@mazowszanie.eu 5-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text