Województwo mazowieckie

Linię 36 Ostrołęka - Łapy rewitalizują
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26-30 kwiecień 2015
ilustracja

Jak informuje PKP PLK S.A., w tym roku można się spodziewać powrotu pociągów towarowych na linię 36, prowadzącą z Ostrołęki do Łap. Z powodu remontu linii łączącej Białystok z Warszawą, objazd przez Ostrołękę byłby bardzo wygodny , przez co wykonanie prac rewitalizacyjnych linii 36 jest bardzo prawdopodobne.

Od 12 października 2014 na trasie białostocko – warszawskiej kolei PKP PLK, z powodu remontu wyłączony jest z ruchu odcinek Tłuszcz – Łochów, wprowadzona jest tam zastępcza komunikacja autobusowa. Objazdy składów towarowych prowadzone są przez Ostrołękę, Pilawę - Łuków - Czeremchę, a częściowo nawet przez Olsztyn. Dla potrzeb transportowych w czasie remontu linii nr 6, a także fragmentu linii 29, została już odnowiona linia z Ostrołęki do Ostrowi Mazowieckiej. Ruch pasażerski tam nie powrócił, jednakże torowisko, po wielu latach odstawienia, jest wyremontowane i w dobrym stanie.

   Prowadząca z Ostrołęki do Łap linia kolejowa 36 została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 2000 roku. Od tamtej pory tylko sporadycznie jeżdżą nią składy do Łomży. W 2007 roku na dwa lata został uruchomiony ruch towarowy od strony Łap do stacji Sokoły. Stan techniczny trasy jest dwojaki – na odcinku pierwszych 18 kilometrów od Ostrołęki jest tragiczny, a prędkość ograniczona do 20 km/h. Pozostała jej część jest w stanie dobrym, lepszym niż czynna trasa do Tłuszcza. PKP PLK zapowiada kompleksowy remont pierwszych 18 kilometrów, a także otwarcie stacji Czarnowo Undy, leżącej w 57 kilometrze linii 36. Według założeń prace mają odtworzyć linię do stanu, w którym prędkość przejazdowa ma wynosić 80 km/h. Rozstrzygnięcie przetargu na prace remontowe na trasie planowane jest na drugą połowę tego roku, natomiast ruchu  pociągów można się spodziewać w roku 2016.

   Ważnym wydarzeniem dla kolei w Ostrołęce okazał się plebiscyt „Kolej na 2022”, w którym każdy mógł zagłosować na najbardziej obiecujący projekt rozwoju kolei. W województwie mazowieckim zwycięski okazał się projekt „MAZ3 - Kolej Północno – Wschodnia”, który zakłada przywrócenie ruchu na linii 35 (trasa Ostrołęka-Chorzele), dalsze prace na szlaku Ostrołęka – Ostrów Mazowiecka – Małkinia, odbudowę linii nr 514 Prostyń Bug – Treblinka wraz z budową łącznicy umożliwiającej wjazd na posterunku Prostyń Bug na linię nr 6, bezpośrednio w kierunku Małkini, odbudowę linii nr 55 na odcinku Treblinka – Kosów Lacki, a także rewitalizację linii kolejowej nr 55 na odcinku Kosów Lacki – Siedlce.

   W plebiscycie brał udział jeszcze jeden projekt dotyczący Ostrołęki. Zakłada on doprowadzenie kolei do centrum miasta i utworzenie przystanku Ostrołęka Śródmieście. Ułatwiłoby to znacznie korzystanie z usług przewoźników kolejowych przez mieszkańców, którzy do stacji PKP mają daleko.

Jarosław Berk

 

Jarosław Berk 8-1-2015
ikonka jak dojechać

źródła:http://www.rynek-kolejowy.pl/54735/plk_przygotuja_objazd_przez_ostroleke_na_drugi_etap_remontu_rail_baltiki.htm

http://www.linia29.cal.pl/news.php

fot. Budynek dworca w Ostrołęce, fot. Jarosław Berk

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text