Województwo mazowieckie

Liczą bociany!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 czerwiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Ruszyła międzynarodowa akcja obrączkowania młodych bocianów. Już od poniedziałku - 15 czerwca, po raz piąty ekolodzy oraz wolontariusze rozpoczną liczenie bocianich gniazd i obrączkwowanie młodych boćków. Wszytko to w powiecie siedleckim.

Wydarzenie potrwa do pierwszych dni lipca. Wezmą w nim udział przyrodnicy i ornitolodzy z Hiszpanii, Białorusi i Libanu. Akcja ma na celu zdobycie wiedzy, jak daleko od swoich rodzinnych gniazd osiedlają się młode osobniki. ma też pomóc w śledzeniu już zaobrączkowanych bocianów i rozpoznaniu miejsc, które stanowią zagrożenie dla tych ptaków. Badania z lat poprzednich pokazały trasy wędrówek bocianów oraz miejsca zimowisk w Afryce m.in. Etiopii, Czadzie czy Zambii. Ponadto dowiedzieliśmy się, gdzie najczęściej żerują ptaki z konkretnego gniazda. Pozwoli to w przyszłości na szybsze reagowanie w przypadku niekorzystnych zmian w otoczeniu bocianów.

Ten rok zapowiada sie bardzo ciekawie. Obrączkując 1000 młodych bocianów podjęta zostanie próba pobicia ubiegłorocznego rekordu.

Organizatorem akcji, nad którą patronat honorowy objął Starosta Siedlecki – Dariusz Stopa, jest Grupa EkoLogiczna. Ogólnopolska organizacja przyrodnicza upowszechniająca wiedzę o zagrożeniach krajowych gatunków zwierząt i roślin oraz zajmująca się ochroną zwierząt i ich siedlisk.

 

AgaP

 

a.plaskota@mazowszanie.eu 15-6-2015

Więcej informacji oraz zdjęcia z wydarzenia znajdują się na stronie: www.grupaekologiczna.org.pl

Foto: www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text