Województwo mazowieckie

Lasy świętują
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Jubileusz 135-lecia świętuje w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. To najstarsza z 17 regionalnych dyrekcji tworzących Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jej początki sięgają 1880 r. – wtedy ukazem cara utworzono Okręgowy Urząd Leśny w Radomiu.

324,5 tys. hektarów zajmują lasy należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu. Położone są one na terenie czterech województw, jednak w przeważającej większości w województwach świętokrzyskim i mazowieckim. Położone w widłach rzek Wisły i Pilicy tereny są bardzo zróżnicowane, podobnie jak występująca na nich lesistość.

Jubileusz

W tym roku radomska dyrekcja lasów państwowych świętuje jubileusz 135-lecia. W całorocznym programie obchodów znajduje się wiele ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu na łonie przyrody. Cykl bezpłatnych wycieczek rowerowych – „Jazda z miasta”, cykl biegów „Tomalową doliną”, wielkie grzybobranie, mikołajkowy nordic walking, otwarcie ścieżki edukacyjnej „Szlakami Uzdrowiska” oraz liczne pikniki ekologiczne – urodziny dębu „Bartek”, obchody święta polskiej niezapominajki czy piknik majowy w Puszczy Iłżeckiej to tylko niektóre z nich.

Królewskie Źródła

Najbardziej znane turystom miejsce w Puszczy Kozienickiej to ścieżka dydaktyczna „Królewskie Źródła”. Prowadzi przez wiekowe drzewostany w rezerwacie przyrody oraz malowniczą rzekę Zagożdżkę i jej źródła. Wędrując ścieżką można spotkać bobry i zobaczyć ślady ich żerowania. Turyści poznają także pracę leśników i sposoby ich gospodarowania.

Cenne tereny

W zasięgu gospodarowania radomskiej dyrekcji lasów znajdują się tereny należące do najcenniejszych obszarów przyrodniczych kraju – Puszcza Kozienicka i Świętokrzyska, ta ostatnia zalesiona aż w 60 procentach. Pozostałe wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Lasy położone w okolicach Chmielnika, Pińczowa, Staszowa, Jędrzejowa czy Grójca są zdecydowanie bardziej rozdrobnione. Tereny Opatowa i Doliny Nidy należą natomiast do najmniej zalesionych – poniżej 5 procent.

Bogata flora i fauna

Lasy to nie tylko królestwo drzew – sosny, jodły, świerku, buka czy dębu, ale także bogactwo fauny. Na tych terenach spotkać można wiele rzadkich gatunków owadów, których występowanie związane jest ze starymi, wiekowymi drzewostanami oraz martwym drewnem. Żyją tu praktycznie wszystkie gatunki płazów i gadów, w tym żółwie błotne w rezerwacie przyrody „Okólny Ług” w Puszczy Kozienickiej. Rzeki zamieszkują bobry, a jaskinie – nietoperze. Te tereny są także jednym z najważniejszych miejsc występowania popielicy – małego ssaka z rodzaju Glis, który w Polsce zagrożony jest wyginięciem i objęty ochroną gatunkową. Nie można zapominać także dużej liczbie dzikiego ptactwa. Żyją tu bocian czarny, bielik, kraska, a na torfowiskach – cietrzewie. W rozległych olsach spotkać można puchacza, a na obszarach sąsiadujących z łąkami orlika krzykliwego, puszczyka uralskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów jubileuszu oraz RDLP w Radomiu można znaleźć na stronie: www.radom.lasy.gov.pl

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 27-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text