Województwo mazowieckie

Kwasy omega-3 oraz ich działanie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Nasz organizm nie wytwarza samodzielnie kwasów omega-3, dlatego powinniśmy uzupełniać ich niedobory za pomocą odpowiedniej diety, a także prawidłowo dobranej suplementacji.

Pozytywny wpływ kwasów omega-3 przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie narządów, takich jak serce czy oczy. Dodatkowo pomagają one w prawidłowym utrzymaniu ciśnienia krwi w organizmie.

Codziennie serce bardzo ciężko pracuje – przez całe życie uderza około dwa i pół miliona razy. Ciągle tłoczy krew i jest odpowiedzialne za dobre funkcjonowanie całego organizmu, każdego narządu. Z upływem czasu kondycja tego narządu się pogarsza, dlatego warto wspierać go odpowiednim jedzeniem oraz aktywnością fizyczną.

Kwasy omega-3 ze względu na dobroczynne działanie są rekomendowane przez lekarzy pediatrów, internistów oraz specjalistów, w tym kardiologów i ginekologów.

Aby dostarczyć ten wartościowy składnik do organizmu, przede wszystkim warto wzbogacić codzienną dietę w ryby. Według najnowszych rekomendacji przeciętny Polak powinien zjadać około pół kilograma ryby w tygodniu.

Dowodem na skuteczność działania kwasów były przeprowadzone już na przełomie lat siedemdziesiątych badania na Eskimosach. Właśnie ich dieta opiera się na tłustych rybach. Eskimosi bardzo sporadycznie chorują na serce, być może właśnie w konsekwencji przyjmowania odpowiednich pokarmów. 

Od 2010 roku pojawiło się wiele badań, na podstawie których stwierdzono, że dieta bogata w dobroczynne kwasy wpływa na właściwą pracę układu krwionośnego.

Kwasy omega-3 składają z kwasów EPA i DHA. Kwasy EPA odpowiadają za odpowiedni poziom trój glicerydów we krwi, DHA zaś wpływają na dobry rytm serca. Ale to nie wszystko… Pełnią one także bardzo ważną funkcję w rozwoju dzieci, już od chwili zapłodnienia, jak i w późniejszym okresie. Specjaliści z dziedziny ginekologii rekomendują w okresie ciąży oraz laktacji spożywanie potraw bogatych w kasy, a jeżeli przyszła mama nie lubi lub nie toleruje ryb – zastąpienie ich odpowiednimi suplementami.

Należy pamiętać, że spożywane ryby powinny pochodzić z pewnych źródeł. Warto także zwracać uwagę na miejsce połowu.  Wiele ryb pochodzących z Chin jest zanieczyszczonych, np. szkodliwą dla zdrowia i życia człowieka rtęcią. 

Polacy spożywają zbyt małe ilości tłustych ryb. Być może ze względu na ich cenę… Za kilogram dorsza trzeba bowiem zapłacić około czterdziestu złotych. Warto jednak zainwestować w poprawę zdrowia, właściwy poziom trójglicerydów i ciśnienia krwi, a także prawidłowe funkcjonowanie mózgu, który w 70% składa się z tłuszczy.

Najwięcej kwasów omega-3 zawierają: łosoś, sardela europejska, sardynka, śledź i makrela, a najmniej – krewetki, małże oraz muszle ostrygi.

Oprócz ryb w codziennej diecie nie powinno zabraknąć również orzechów włoskich, nasion lnu, a także rzepaku.

 Izabela Wieczorkowska

Izabela Wieczorkowska 8-10-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text