Województwo mazowieckie

Kultura Mazowsza – zespoły pieśni i tańca
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Swoją wędrówkę w poszukiwaniu ludowych zespołów rozpocznijmy od obszaru gostynińskiego. Tu odnajdujemy Zespół Pieśni i Tańca Promyki Lucienia. Jest to grupa działająca przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu. Po sąsiedzku, w miejscowości Solec, przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum od 5 lat funkcjonuje Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca, który ma w swoim dorobku kilkadziesiąt koncertów. Wieloma sukcesami może pochwalić się również Zespół Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny założony w listopadzie 2008 roku w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Składa się on z kilkudziesięciu członków w wieku od 8 do 19 lat. Młodzi artyści brali udział w licznych przeglądach i festiwalach. W 2013 roku zdobyli nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „BELLARIA 2013” we Włoszech. Wyróżniono ich również jako najlepszą grupę dziecięcą ziemi mazowieckiej i kujawskiej. Ich występy wzbogacają liczne regionalne imprezy okolicznościowe. Zespół występuje w strojach ludowych, zakupionych dzięki unijnym dotacjom. Z kolei w Sannikach działa Regionalny Zespół Pieśni i Tańca, jeden z najstarszych zespołów ludowych krzewiących kulturę regionalną. Powstał w 1953 roku i obecnie liczy około 40 osób. Na koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Choreografem grupy jest Katarzyna Polak.

Poszukiwania na ziemi płockiej rozpoczynamy od jej stolicy. Tu funkcjonuje Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke (na cześć założyciela). Jest on najstarszą dziecięcą grupą taneczno-wokalną w Polsce. Jej geneza sięga roku 1946. Dorobek zespołu jest ogromnie bogaty. Brał on udział w licznych koncertach w Polsce i za granicą. Uzyskał dużo wyróżnień i nagród. Pierwszy program artystyczny zespołu nosił nazwę „Staropolskie Zapusty”. Inną płocką grupą jest Zespół Pieśni i Tańca Wisła powstały w 1995 roku. W swojej działalności brał udział w licznych występach w kraju i za granicą, gdzie krzewił polską kulturę. Występował między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Włoszech, Belgii, Litwie, Serbii oraz Francji. W swoim repertuarze ma program artystyczny regionalny, narodowy oraz pochodzący z wybranych krajów Unii Europejskiej. Wykonuje krakowiaka, kujawiaka, polkę oraz oberka. Śpiewa nie tylko w języku ojczystym, ale również niemieckim, włoskim, angielskim, flamandzkim i francuskim. Choreografem i pomysłodawcą zespołu jest Piotr Andrzej Onyszko. Przy Politechnice Warszawskiej w Płocku działa zaś Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Masovia”, który powstał w 1977 roku. Program artystyczny grupy obejmuje ponad 50 opracowań, w skład których wchodzi folklor mazowiecki, narodowy, piosenki ludowe oraz przyśpiewki z regionu południowego-wschodu naszego kraju. Grupa ma za sobą liczne występy w różnych miejscach Polski, a także za granicą. W powiecie płockim działa ponadto Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Gąbińskiej. To bardzo młoda grupa, bo powstałą w 2013 roku. Jej celem jest propagowanie kultury obszaru Gąbina, Czermna i Sannik. Pierwszy publiczny występ zespołu odbył się w 2014 roku w Gąbinie.

Na ziemi sierpeckiej odnajdujemy natomiast dumę tego regionu – Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka”, który powstał w 1984 roku z inicjatywy Romana Bilskiego. W swoim repertuarze ma tańce i przyśpiewki z rożnych zakątków Polski. Znakomicie wywiązuje się z zadania, jakim jest krzewienie kultury naszego kraju za jej granicami. W skład zespołu wchodzi także młodzież szkolna. W głębi powiatu sierpeckiego, w miejscowości Zawidz Kościelny, swoją siedzibę ma Zespół Tańca Ludowego „Zawidzanie”, założony przez Krystynę Siwiec, dyrektor tamtejszej szkoły. Jest to grupa młodzieżowa licząca 26 osób. Wykonuje tańce łowickie, krakowskie oraz suitę rzeszowską. Zespół występuje nie tylko na lokalnych imprezach okolicznościowych, bierze również udział w licznych koncertach w całej Polsce i za jej granicami.

 

Źródło: www.zss.zawidz.pl; www.szczawin.pl; www.sanniki.pl; www.dzieciplocka.pl; www.masovia.pw.plock.pl; www.ckisz.sierpc.pl.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text